Çocukluk çağı travmaları ve duygusal yeme arasındaki ilişkide genel aidiyet ve depresyonun aracı rolü
The mediating role of general belongingness and depression in the relationship between childhood traumas and emotional eating
  1. Tez No: 977682
  2. Yazar: CANSU DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE ELİF ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, çocukluk çağı travmalarının genç yetişkinlikte duygusal yeme ile ilişkisi ve bu ilişkide genel aidiyet ile depresyonun aracı rolleri incelenmiştir.Çalışma, Türkiye'de yaşayan 20-40 yaş aralığında, yeme bozukluğu tanısı almamış 421 katılımcıdan (251 kadın, 170 erkek) oluşmaktadır. Veriler; Duygusal Yeme Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Genel Aidiyet Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri kullanılarak toplanmıştır.Analizler SPSS 27 ve LISREL 8.51 programlarıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, çocukluk çağı travmalarının duygusal yeme ve depresyonla pozitif, aidiyetle ise negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, depresyon ve aidiyetin bu ilişkide aracı rol üstlendiği belirlenmiştir.Sonuçlar, duygusal yemenin yalnızca duygusal süreçlerden değil, erken dönemden itibaren şekillenen psikolojik ve sosyal dinamiklerden etkilendiğini ortaya koymakta; klinik müdahalelerde bütüncül ve ilişkisel yaklaşımların önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between childhood traumas and emotional eating in young adulthood, as well as the mediating roles of general belongingness and depression in this relationship. The sample consisted of 421 participants (251 women, 170 men), aged between 20 and 40, residing in Turkey and without a diagnosed eating disorder. Data were collected using the Emotional Eating Scale, the Childhood Trauma Questionnaire, the General Belongingness Scale, and the Beck Depression Inventory. Analyses were conducted with SPSS 27 and LISREL 8.51. The findings revealed that childhood traumas were positively associated with emotional eating and depression, and negatively associated with belongingness. Furthermore, depression and belongingness were found to mediate this relationship. Overall, the results suggest that emotional eating is influenced not only by emotional processes but also by psychological and social dynamics shaped from early life. These findings highlight the importance of adopting holistic and relational approaches in clinical interventions.