Effect of using carbon/kevlar hybrid fabric on post-buckling performance of fiber reinforced aerospace structures
Karbon/kevlar hibrit kumaş kullanımının fiber destekli havacılık yapılarının burkulma sonrası performansına etkisi
  1. Tez No: 977693
  2. Yazar: ŞEVVAL ONGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM EĞEMEN GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Burkulma, basınç yüklemesi altındaki bir yapı elemanının ani kararsızlık veya göçme durumu olarak tanımlanır ve genellikle eğilme veya yanal yer değiştirme ile karakterize edilen bir şekil değişikliğiyle sonuçlanır. Malzeme bilimindeki gelişmelerle birlikte, özellikle uzay-havacılık uygulamalarında kullanılan kompozit yapıların burkulma ve burkulma sonrası davranışlarının incelenmesine yönelik ilgi artmıştır. Bu çalışma, karbon-aramid twill dokuma kompozit malzemeden üretilmiş konik bir yapının burkulma sonrası tepkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İlk aşamada, karbon ve karbon-aramid kompozitlerinden oluşan düz levhaların mekanik özellikleri hem deneysel testlerle hem de analitik modellemeyle belirlenmiştir. Yapı, Temsili Hacim Elemanı (Representative Volume Element – RVE) yöntemi kullanılarak mikro düzeyde modellenmiş ve elde edilen mekanik özellikler deneysel verilerle doğrulanmıştır. Daha sonra, düz levhalar burkulma ve burkulma sonrası performanslarını değerlendirmek amacıyla basınç ve burulma yüklemelerine tabi tutulmuştur. Zamanla değişen burkulma davranışını içeren doğrusal olmayan analizler gerçekleştirilmiş ve bu analizler deneysel sonuçlarla doğrulanmıştır. Hem karbon hem de hibrit düz levhalar için analiz yönteminin doğrulanmasının ardından, aynı yaklaşım konik yapının analizinde uygulanmıştır. Karbon twill ve hibrit karbon-aramid twill yapıya sahip konik yapıların burkulma sonrası davranışları karşılaştırmalı bir çalışma ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Buckling is defined as the sudden instability or failure of a structural element under compressive loading, typically resulting in deformation characterized by bending or lateral displacement. With advancements in materials science, increasing focus has been placed on investigating the buckling and post-buckling behavior of composite structures, particularly in aerospace applications. This study aims to examine the post-buckling response of a conical structure fabricated from carbon-aramid twill composite material. Initially, the mechanical properties of flat plates composed of carbon and carbon-aramid composites were determined through both experimental testing and analytical modeling. The structure was micro-modeled using the Representative Volume Element (RVE) method, and the resulting mechanical properties were validated against experimental data. The flat plates were subsequently subjected to compressive and torsional loading to evaluate their buckling and post-buckling performance. Nonlinear analyses, incorporating buckling behavior over time, were performed and validated through experimental results. Following the validation of the analysis methodology for both carbon and hybrid flat plates, the same approach was applied to the conical structure. The post-buckling behavior of conical structures composed of carbon twill and hybrid carbon-aramid twill materials was then investigated through a comparative study.