Sınıf öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri ve medya okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between classroom teachers' critical thinking tendencies and their media literacy levels
  1. Tez No: 977692
  2. Yazar: SERPİL YOLCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile medya okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma betimsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş olup 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Denizli ili Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde görev yapmakta olan 392 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, eleştirel düşünme eğilimlerini ölçmek için 49 maddeden ve sistematiklik, esneklik, üst biliş, azim ve sabır, açık fikirlilik olarak 5 alt boyuttan oluşan“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”ve medya okuryazarlık düzeylerini ölçmek için 35 maddeden ve eleştirel üretim, eleştirel tüketim, fonksiyonel üretim ve fonksiyonel tüketim olarak 4 alt boyuttan oluşan“Yeni Medya Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin ve“sistematiklik”,“üst biliş”alt boyutlarında yüksek olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri cinsiyet, eğitim durumu, okutulan sınıf düzeyi değişkenlerine göre fark oluşmazken yaş, medeni durum, unvan, kıdem ve günlük olarak kullanılan internet kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı bir fark vardır. Sınıf öğretmenlerinin medya okuryazarlık düzeylerinin ve“eleştirel tüketim”,“eleştirel üretim”alt boyutlarında yüksek olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin medya okuryazarlık düzeylerinde cinsiyet ve medeni durum değişkenine göre anlamlı bir fark oluşmazken yaş, unvan, eğitim durumu, kıdem, okutulan sınıf düzeyi ve günlük internet kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı bir fark vardır. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre sınıf öğretmenlerinin medya okuryazarlığı ile eleştirel düşünme eğilimleri arasında pozitif yönlü ve güçlü seviyede anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimleri arttıkça medya okuryazarlık düzeylerinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between classroom teachers' critical thinking dispositions and their media literacy levels. The research was conducted using a descriptive survey model. The sample of the study was selected using a random sampling method and consists of 392 classroom teachers working in the Merkezefendi and Pamukkale districts of Denizli province in the 2023-2024 academic year. To collect the research data, a“Personal Information Form”was used; the“Critical Thinking Disposition Scale”consisting of 49 items and 5 sub-dimensions: systematicity, flexibility, metacognition, perseverance and patience, and open-mindedness to measure critical thinking dispositions; and the“New Media Literacy Scale”consisting of 35 items and 4 sub-dimensions: critical production, critical consumption, functional production, and functional consumption to measure media literacy levels. According to the research results, it was observed that classroom teachers' critical thinking dispositions and the sub-dimensions of“systematicity”and“metacognition”were high. While there was no difference in the critical thinking tendencies of classroom teachers based on variables such as gender, educational background, and grade level taught, there was a significant difference based on variables such as age, marital status, title, seniority, and daily internet use time. It was observed that classroom teachers' media literacy levels were high in the sub-dimensions of“critical consumption”and“critical production.”While there was no significant difference in the media literacy levels of classroom teachers based on variables such as gender and marital status, there was a significant difference based on variables such as age, title, educational background, seniority, grade level taught, and daily internet use time. Another result of the study found a positive and strong significant relationship between classroom teachers' media literacy and critical thinking tendencies. It was determined that as classroom teachers' critical thinking tendencies increased, their media literacy levels also increased.