Grafik tasarım ve farkındalık ilişkisi
The relationship between graphic design and awareness
  1. Tez No: 977695
  2. Yazar: MELİS KAĞNICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, grafik tasarımın farkındalık yaratma sürecindeki rolünü incelemektedir. Grafik tasarım yalnızca estetik bir araç olmanın ötesinde, toplumsal bilinç oluşturma gücüne sahip etkili bir iletişim biçimi olarak ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında grafik tasarım ve farkındalık kavramları tanımlanmış; bu iki kavramın tarihsel süreç içerisindeki etkileşimleri hem geçmişten hem de günümüzden örneklerle analiz edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, grafik tasarımın bireyleri harekete geçirme, düşünsel dönüşüm sağlama ve toplumsal etki yaratma potansiyeli ortaya konmuştur. Araştırma bulguları doğrultusunda özgün bir farkındalık projesi geliştirilerek uygulamaya aktarılmış ve grafik tasarımın farkındalık yaratmadaki somut etkisi test edilmiştir. Çalışmanın sonunda, bu alandaki etkinin sürdürülebilir biçimde artması için grafik tasarım eğitimi ve uygulamalarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of graphic design in raising awareness, emphasizing its function not merely as an aesthetic tool but as a powerful form of social communication. Within the scope of the study, the concepts of graphic design and awareness are defined, and their interaction throughout history is examined through both historical and contemporary examples. These examples are analyzed to assess the capacity of graphic design to inform and influence public perception. The findings reveal that graphic design possesses a unique ability to mobilize individuals and foster social transformation. Based on these findings, an original awareness project is developed and implemented to test the practical implications of the research. The thesis concludes by offering recommendations on how the field can evolve and how the impact of graphic design in social awareness efforts can be enhanced.