Muhasebe meslek mensuplarının küçük ve mikro işletmeler için finansal raporlama standardına (KÜ.M.İ .F.R.S.'ye) bakış açılarının araştırılması: Eskişehir ili örneği
Research on accounting professionals' perspectives on financial reporting standard for small and micro enterprises (KUMI FRS): The case of Eskişehir province
  1. Tez No: 977706
  2. Yazar: MOHAMMAD A.M. HASHASH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ERDİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
Özet
Küreselleşen ekonomi ve artan rekabet koşulları, finansal bilgilerin güvenilir, karşılaştırılabilir ve şeffaf bir şekilde sunulmasını zorunlu kılmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'de muhasebe ve raporlama standartları, uluslararası düzenlemelerle uyumlu hale getirilmiş ve farklı ölçeklerdeki işletmeler için ayrı raporlama çerçeveleri geliştirilmiştir. Küçük ve Mikro İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (KÜ.M.İ. F.R.S.), bu kapsamda denetime tabi olmayan küçük ve mikro işletmelerin finansal raporlama yükünü azaltmak amacıyla yürürlüğe girmiştir. Her yeni standardın başarısı, uygulayıcıların bilgi düzeyi, tutumu ve algısıyla doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmada, Eskişehir ilinde faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci (SM) ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin (SMMM) KÜMİ FRS'ye ilişkin bakış açıları incelenmiştir. Araştırmanın amacı, meslek mensuplarının standarda yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerini belirlemek ve bu görüşlerin mesleki unvan, çalışma şekli, eğitim ve deneyim gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını analiz etmektir. Çalışma, anket yöntemiyle 2025 yılında Eskişehir'de toplanan verilerle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, KÜMİ FRS'nin uygulanmasında meslek mensuplarının algılarının belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca sonuçlar, düzenleyici kurumlar (KGK), meslek örgütleri (TÜRMOB, SMMM odaları) ve uygulayıcılar için rehber niteliği taşımakta; eğitim ihtiyaçlarının tespiti, standardın benimsenmesi ve gelecekte yapılacak düzenlemeler açısından önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalizing economy and increasing competitive conditions have made it mandatory to present financial information in a reliable, comparable, and transparent manner. In this context, accounting and reporting standards in Turkey have been harmonized with international regulations, and separate reporting frameworks have been developed for enterprises of different scales. The Financial Reporting Standard for Small and Micro Enterprises (KUMI FRS) has been enacted within this scope in order to reduce the financial reporting burden of small and micro enterprises that are not subject to audit. The success of every new standard is directly related to the knowledge level, attitude, and perception of its practitioners. In this study, the perspectives of Certified Public Accountants (SM) and Certified Public Accountants and Financial Advisors (SMMM) operating in the province of Eskişehir regarding KUMI FRS have been examined. The aim of the research is to determine the knowledge and awareness levels of accounting professionals about the standard and to analyze whether these views differ according to demographic variables such as professional title, working style, education, and experience. The study was carried out with data collected in 2025 in Eskişehir through a survey method. The findings reveal that the perceptions of accounting professionals play a decisive role in the implementation of KUMI FRS. In addition, the results serve as a guide for regulatory bodies (KGK), professional organizations (TÜRMOB, SMMM chambers), and practitioners, providing significant contributions in terms of identifying training needs, the adoption of the standard, and possible future regulations.