Kıvırcık erkek kuzularında testis özellikleri
Some testis characteristic in Kıvırcık male lambs
- Tez No: 97771
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırma, Adnan Mederes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Uygulama Ağılında sayılan yaş dönemlerine göre değişen kıvırcık tipi erkek kuzular üzerinde yürütülmüştür. Denemeye 110 günlük yaş döneminde başlanmış ve 260 günlük yaş döneminde bitirilmiştir. Elde edilen sonuçlar şöyledir, 1. 110, 140, 150, 180, 210, 230, 260 günlük yaş dönemleride sağ ve sol testis uzunluğu sırasıyla 6.79±.17 cm, 6.18±0.23 cm, 8.13±0.26 cm, 8.10±0.29 cm, 9.09± 0.27 cm, 9.32±0.25 cm, 10.37±0.21 cm, 10.22±0.23 cm, 10.58±0.36 cm, 10.49±0.33 cm, 12.79±0.31 cm, 12.52±0.35 cm, 13.60±0.36 cm, 13.36±0.34 cm dir. 2. Aynı yaş dönemlerinde sağ ve sol testis çapı sırasıyla 3.06±0.10 cm, 3.10± 0.10 cm, 3.95±0.15 cm, 3.8U0.14 cm, 4.24±0.14 cm, 4.17±0.11cm, 4.32±0.10cm, 4.08±0.11cm, 4.34±0.15 cm, 4.1.7±0.13 cm, 4.89±0.14 cm, 4.72±0.15 cm, 5.22±0.15 cm, 5 08±0.13 cm dir. 3. Skrotum uzunluğu ortalama 210, 230, 260 günlük yaş dönemlerinde sırasıyla 15.lli0.35 cm, 16.70±0.32 cm, 18.35±0.43 cm dir. 4. Skrotum çevresi aynı yaş dönemlerinde sırasıyla 24.91±0.60 cm, 26.94±0.52 cm, 29.08±0.85cmdir. 5. Ele alman bütün testis ölçütleri canlı ağırlık ve yaş tarafından etkilenmiştir. Testis özellikleri üzerinde çalışılırken,özellikle kolay ölçülebilen, erken yaşta saptanabilen ve ölçme hatalarının az olduğu değişkenler üzerinde durulmalıdır. Ayrıca dolaylı seleksiyon ölçütlerinden olan testis özellikleriyle doğrudan seleksiyon ölçütlerinin bir arada kullanılmasıyla genetik ilerlemenin daha hızlı olması sağlanabilir
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted on Kıvırcık Male Lambs whose number according to age periods and which were maintained on the experiment Farm of Department of Animal Science, University of Adnan Menderes. The results as follows; 1. The right and left testis lengths were measured 6.79±.17 cm and 6.18±0.23 cm; 8.13±0.26 cm and 8.10±0.29 cm; 9.09± 0.27 cm and 9.32±0.25 cm; 10.37±0.21 cm and 10.22±0.23 cm; 10.58±0.36 cm and 10.49±0.33 cm; 12.79±0.31 cm and 12.52±0.35 cm; 13.60±0.36 cm and 13.36±0.34 cm in 110, 140, 150,1 80, 210, 230, 260 days old groups respectively. 2. The right and left testis diameters were determined 3.06±0.10 cm and 3.10± 0.10 cm; 3.95±0.15 cm and 3.81±0.14 cm; 4.24±0.14 cm and 4.17±0.11cm; 4.32±0.10 cm and 4.08±0.11 cm; 4.34*0.15 cm and 4.17±0.13 cm; 4.89±0.14 cm and 4.72±0.15 cm; 5.22±0.15 cm and 5 08±0.13 cm at the same old groups respectively. 3. Scrotal lengths were found 15.11±0.35 cm, 16.70±0.32 cm, 18.35±0.43 cm in 210, 230, 260 days old groups respectively. 4. Scrotal circumferences were found 24.91±0.60 cm, 26.94±0.52 cm, 29.08±0.85 cm at the same old groups respectively. 5. The effects of body weight and age are important on the all testis traits. 6. it should be studied on the testis characteristics determined in early ages and easily, and showed as little as possible measuring error. İn addition, if characteristics were associated with direct selection characteristics genetic evoluation can be improved.