Sıfır Bir dizisi örneğinde yeni medya araçlarının dizi/sinema yapıtlarına etkisi
The impact of new media tools on TV series/film works in the example of Sıfır Bir
  1. Tez No: 977712
  2. Yazar: SEVGİ OYMAK
  3. Danışmanlar: DR. DENİZCAN KABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
Özet
Yeni medya ya da ikinci medya araçları olarak adlandırılan iletişim alanındaki teknolojik gelişimelerle birlikte bu araçlara erişilebilirliğinin kolay olması toplumsal düzeyde bir dönüşümü başlatmıştır. Bu dönüşümle ilgili tartışmalar akademik alanın önemli konuları arasına girmiştir. Dönüşümün ve toplumsal yeniden inşanın ne yönde olduğu ise temel sorular arasındadır. Bu bağlamda, yeni medya araçları birçok alanı etkilediği gibi sanatsal üretimleri de etkilemektedir. Aracın sunduğu olanaklar ile sanatsal üretimlerin yapım koşulları görece 'bağımsız'laşmış ve 'serbest'leşmiştir. Bu yeni durum ile birlikte içeriğin üretimi, işlenişi ve sunma biçimi de kaçınılmaz olarak etkilenmiştir. Bu çalışmada, YouTube kanalının görece 'serbest' alanında hayat bulan Sıfır Bir dizisi örneğinde yeni medya araçlarının dizi/sinema yapıtlarına etkisi ve bu etkinin yönü tartışılmaktadır. Buna göre bu 'serbest' alanda yapım sürecinin aşamaları ve dizinin BluTV dijital platformuna taşınması süreci ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra oyuncuların gözünden set deneyimleri ve yapım koşulları, oyuncularla yapılan görüşmeler çerçevesinde incelenmektedir. Bütün bu unsurlar üzerinden dizinin gerçeklikle kurduğu ilişkinin koşulları ele alınmaktadır ve yeni medya teknolojisinin bu alana etkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The technological developments in the field of communication, referred to as new media or second media tools, and the ease of access to these tools have initiated a transformation at the social level. Discussions regarding this transformation have become one of the significant topics in the academic field. The main questions revolve around the direction of this transformation and social reconstruction. In this context, new media tools have influenced many areas, including artistic productions. With the opportunities offered by these tools, the production conditions of artistic works have become relatively more 'independent' and 'liberalized.' Inevitably, the production, processing, and presentation of content have also been affected by this new situation. This study discusses the impact of new media tools on series/film productions and the direction of this impact, using the example of the series Sıfır Bir, which emerged in the relatively 'free' space of the YouTube platform. Accordingly, the stages of the production process in this 'free' space and the process of transferring the series to a digital platform are examined. In addition, set experiences and production conditions are analyzed through interviews with the actors, focusing on their perspectives. Through all these elements, the series' relationship with reality is investigated. The conditions of the series' relationship with reality are examined through all these elements, and the impact of new media technology on this field is analyzed.