Sürdürülebilir gastronomi perspektifinden üniversite öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyi ve davranışları
Nutrition knowledge level and behaviors of university students from the perspective of sustainable gastronomy
- Tez No: 977711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışlarının demografik faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de farklı üniversitelerde öğrenim gören 398 öğrenci üzerinde yürütülen nicel betimsel tarama modeli kapsamında, cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim görülen bölüm ve gelir düzeyi değişkenleri dikkate alınmıştır. Veriler, sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışları ölçeği kullanılarak toplanmış ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, cinsiyet, medeni durum ve yaş değişkenlerinin beslenme davranışlarında anlamlı farklılıklar oluşturduğunu ortaya koymuştur. Kadınlar, evli bireyler ve yaşça büyük öğrenciler, genel olarak daha bilinçli ve sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları sergilemektedir. Bölüm ve gelir düzeyinin ise bazı alt boyutlarda etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırma, sürdürülebilir beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesinde bireysel ve sosyoekonomik faktörlerin önemini vurgulamakta ve bu doğrultuda eğitim, politika ve sosyal destek önerileri sunmaktadır. Çalışmanın bulguları, sürdürülebilir gıda tüketimi konusunda hedef odaklı müdahalelerin geliştirilmesi ve toplum sağlığının iyileştirilmesi açısından değerli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether the sustainable and healthy eating behaviors of university students differ according to demographic factors. Conducted with 398 students from various universities in Turkey, the study employed a quantitative descriptive survey model, considering variables such as gender, age, marital status, field of study, and income level. Data were collected using the Sustainable and Healthy Eating Behaviors Scale and analyzed through SPSS software. The findings revealed that gender, marital status, and age significantly influenced eating behaviors. Female students, married individuals, and older students generally exhibited more conscious and sustainable eating habits. The field of study and income level were found to affect certain sub-dimensions. This research highlights the importance of individual and socioeconomic factors in developing sustainable eating habits and offers recommendations for education, policy-making, and social support. The study's findings provide valuable insights for developing targeted interventions in sustainable food consumption and improving public health.