Farklı pamuk çeşitlerinde ilk sulama zamanlarının bazı agronomik ve teknolojik özellikler ile koza tutumuna etkisi
The Effects of first irrigation times on agronomical and technological traits in different cotton cultivars
- Tez No: 97773
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Büyük Menderes Ovası koşullarında, Ege Bölgesinin standart pamuk çeşitlerinden olan, Nazilli 84 ve Nazilli M-503'ün farklı çiçeklerime yoğunluklarında yapılan ilk sulamanın, bazı morfolojik, agronomik ve lif teknolojik özelliklerine etkisini belirleyerek en uygun ilk sulama zamanının saptanması amacıyla yapılan bu çalışma, bölünmüş parseller deneme deseninde iki faktörlü ve üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada, ilk sulama zamanı olarak; çiçeklerime öncesi (taraklanma başlangıcından on gün sonra), çiçeklerime başlangıcı (%25 çiçeklerime), %50 çiçeklerime ve çiçeklerime doruğu (çiçeklerime başlangıcından on gün sonra) olmak üzere 4 farklı uygulama zamanı seçilmiştir. Yapılan çalışmada ilk sulama zamanının, boğum sayısı, odun dalı, meyve dalı, tek bitki koza sayısı, erkencilik oram, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı ve lif mukavemeti üzerine etkili olmadığı, buna karşılık, dekara kütlü verimi, bitki boyu, boğumarası uzunluğu, lif inceliği ve lif uzunluğu üzerine etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Study was carried out to determine most suitable irrigation time for the Aegean Region's standart cotton cultivars, Nazilli 84 and Nazilli M-503 under the Büyük Menderes Plain conditions. Field trials was conducted in 1999 at the Cotton Research Institude fields in Nazilli. Experiment was arranged in split-plot design with 3 replications. The aim of this study to investigate the effect of first irrigation time on some agronomic traits and yielding ability of two local commercial cultivars. Four different irrigation times were taken as fallows; 1-Firts irrigation was made before flowering 2-“ ”“ ”after 25 % flowering. 3-“ ”“ ”after 50% 4-“ ”“ ”at full blooming. One year results showed that first irrigation time had no effect on nod number, vegetative branch, frutting branch, number of boll per plant, first picking percantage, ginning outturn, seed index and fiber strength on cotton. On the other hand, seed cotton yield, plant height, internode, fiber fineness and fiber lenght had affected statisically from first irrigation time.