Klinker öğütme prosesinin matematiksel modellemesi
Mathematical modelling of clinker grinding process
  1. Tez No: 97774
  2. Yazar: HAKAN BENZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖNER, DOÇ. DR. Ş. LEVENT ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kuru öğütme yapan bilyalı çimento değirmenlerinin matematiksel modellenmesine yönelik tesis verilerine dayanan ve değirmen içi numuneleri kullanan yeni bir model yapısı geliştirilmiştir. Numune alma çalışmaları, açık devre çimento, kapalı devre çimento ve hammadde öğütme devrelerinde yürütülmüştür. Yapıda yer alan bilyalı değirmenler mükemmel karışım model yaklaşımına, sınırlandırıcılar ise etkinlik eğrisi yaklaşımına göre modellenmiştir. Madde denkliği, model parametrelerinin belirlenmesi ve simülasyon çalışmaları, JKMRC-Avusturalya (Julius Krutsschnitt Mineral Research Center) tarafindan geliştirilen JKSimmet bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Geliştirilen model yapısı endüstriyel ölçekte tesis verileriyle birebir denenmiş ve devrelerde farklı işletme koşullarında çalışan dönemlerdeki ürün boyut dağılımları bilgisayar ortamında başarıyla tahmin edilmiştir. Kamaralı değirmenlerde kamaralar arası ızgara etkisi model yapısı içinde başarıyla yansıtılmaktadır. Sonuçlar, çap, boy, kritik hız v.b. tasarım değişkenlerinin ve bilya boyu, doldurma oram, hava hızı gibi işletme değişkenlerinin model parametreleri üzerine yansıtılabileceğini göstermektedir. Kırılma dağılım fonksiyonu hem kuramsal Broadbent-Callcott yöntemi ile hesaplanmış hem de deneysel olarak laboratuvarda ikiz sarkaç test düzeneği kullanılarak ölçülmüştür. Modelleme çalışmalarında her iki yöntem ile belirlenen dağılımlar ayrı ayrı denenmiştir. Sonuçlar modelleme tekniği açısından kırılma dağılım fonksiyonu değerinin kritik bir parametre olmadığını göstermiştir. Tesis performansının iyileştirilmesine yönelik olarak yapılabilecek modifikasyonlar simülasyon çalışmalarıyla incelenmiştir. Sonuçlar, hem açık hem kapalı devre çimento değirmenlerinde ikinci kamara bilya çapının inceltilmesiyle kapasitede önemli artışlar sağlanabileceğini göstermiştir. Sonuçlar, hem statik hem dinamik separator içeren kapalı devrede statik separatörün devreden uzaklaştırılmasının ürün boyut dağılımı üzerine bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Açık çimento öğütme devresinin kapalı devre halinde çalıştırılması durumunda % 100'lük bir kapasite artışının sağlanabileceği belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda model yapısının genelleştirilebilmesine yönelik olarak yapılması gereken çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study a new modelling approach, in which the data obtained from inside the mill samples are used, was developed for dry grinding cement ball mills. Sampling surveys were carried out in cement mill open circuit, cement mill closed circuit and closed raw meal circuit. In this approach The ball mills were modelled according to the perfect mixing modelling and the classifiers to the efficiency curve approach. Mass balancing, modelling and simulation studies were carried out by using JKSimmet computer programme developed by JKMRC-Australia (Julius Kruttschnitt Mineral Research Center). Newly developed modelling approach was tested by using the plant data most efficaciously in industrial scale and the product size distributions for different operating parameters conditions were predicted by computational studies. The grate effect in multi compartment mills were reflected in the modelling approach succesfully. The results indicate that the design parameters such as the diameter, length and critical speed etc. and also the operating parameters such as ball size, filling ratio and air speed etc. could be reflected on to the model parameters. Breakage distribution functions were both calculated by using Broadbent-Callcott method and experimentally measured in the laboratory by using the twin pendulum test apparatus. During modelling studies the distributions determined by both methods were evaluated separately. The results showed that the value of breakage distribution function was not a critical parameter from the modelling technical point of view. By simulation studies the modifications to improve the plant performance were investigated. According to the results, reduction in the ball size in the second compartment had a considerable increase in the capacity of both open and closed circuit. It was found that removing the static separator from the closed circuit having also a dynamic separator would have no effect on the product size distribution. Also, the results indicated that operating the open circuit by using a high efficiency separator as closed circuit would provide a capacity improvement of 100 percent. At the end of this thesis the detailed studies were suggested for the generalization of this modelling approach.