Fransa'nın Libya müdahalesi: Afrika'daki uluslararası güç etkileşiminin bir yansıması (2011-2020)
France's intervention in Libya: A reflection of international power interactions in Africa (2011–2020)
  1. Tez No: 977739
  2. Yazar: MAHMOUD ALİ HUSAYN HUSAYN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAJ AHSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2011–2020 yılları arasında Fransa'nın Libya'ya yönelik müdahalesini, Afrika'daki uluslararası güç etkileşimleri bağlamında incelemektedir. Araştırmada, Fransa'nın Libya krizindeki rolü tarihsel, siyasi, ekonomik ve askeri boyutlarıyla ele alınmış; müdahalenin arka planındaki motivasyonlar ve sonuçları, uluslararası ilişkiler teorileri çerçevesinde analiz edilmiştir. Realizm, postkolonyalizm ve bölgesel güç dengeleri yaklaşımları kullanılarak, Fransa'nın müdahalesinin hem Libya'daki iç savaş dinamiklerine hem de Afrika'daki jeopolitik rekabete etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada, öncelikle dış müdahale olgusu kavramsal ve kuramsal bağlamda tartışılmış; ardından Libya'nın modern siyasi tarihi, Kaddafi dönemi ve 2011 sonrası siyasal parçalanma süreci ele alınmıştır. Bu süreçte Fransa'nın askeri operasyonları, diplomatik girişimleri ve enerji politikaları incelenmiş; özellikle Sahel bölgesi güvenliği, göç yönetimi ve enerji kaynaklarının kontrolü gibi stratejik hedefler öne çıkarılmıştır. Araştırma, Fransa'nın Libya'daki faaliyetlerinin yalnızca güvenlik politikalarıyla sınırlı kalmadığını; aynı zamanda Afrika'daki nüfuzunu pekiştirme ve Avrupa'daki jeopolitik konumunu güçlendirme amacını da taşıdığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, Fransa'nın Libya müdahalesinin hem ülke içi çatışmaların seyrini hem de bölgesel güç dengelerini derinden etkilediğini göstermektedir. Bu bağlamda, çalışma, Libya örneğinin Afrika'da süregelen uluslararası güç rekabetinin anlaşılması açısından önemli bir vaka sunduğu sonucuna varmıştır. Araştırmanın, gelecekte, Afrika siyaseti, uluslararası müdahaleler ve postkolonyalist yaklaşımlar üzerine yapılacak çalışmalara katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines France's intervention in Libya between 2011 and 2020 within the context of international power interactions in Africa. The research addresses France's role in the Libyan crisis from historical, political, economic, and military perspectives; the motivations and outcomes behind the intervention are analyzed through the framework of international relations theories. By employing approaches from Realism, Postcolonialism, and regional power balance theories, the study evaluates the effects of France's intervention on both the dynamics of the Libyan civil war and the geopolitical competition in Africa. The study first discusses the phenomenon of foreign intervention in conceptual and theoretical terms, followed by an exploration of Libya's modern political history, the Gaddafi era, and the post-2011 political fragmentation process. Within this framework, France's military operations, diplomatic initiatives, and energy policies are examined, with particular emphasis on strategic objectives such as security in the Sahel region, migration management, and control over energy resources. The research reveals that France's activities in Libya were not limited to security policies, but also aimed to consolidate its influence in Africa and strengthen its geopolitical position in Europe. The findings indicate that France's intervention in Libya profoundly affected both the course of the domestic conflict and the balance of regional power. In this regard, the study concludes that the Libyan case offers an important example for understanding the ongoing international power competition in Africa. It is anticipated that this research will contribute to future studies on African politics, international interventions, and postcolonial approaches.