Kimlik, deneyim ve uyum: LGBTİ+ bireylerin sosyal deneyimlerine nitel bir bakış
Identity, experience, and adaptation: A qualitative look at the social experiences of LGBT+ individuals
  1. Tez No: 977742
  2. Yazar: DİDEM GÜNDÜZ ERHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN BALAMİR BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de LGBTİ+ bireylerin toplum içinde yaşadıkları ayrımcılık deneyimlerini ve bu süreçle başa çıkma stratejilerini anlamayı amaçlamaktadır. Toplumsal normların büyük ölçüde ikili cinsiyet sistemi ve heteroseksüellik temelinde şekillendiği sosyal yapılarda, bireylerin kimliklerini açıkça ifade etmeleri, çoğu zaman sosyal dışlanma, damgalanma ya da sembolik şiddet riskiyle karşı karşıya kalmalarına neden olabilmektedir. Bu bağlamda kimliğin bastırılması ya da saklanması, bireyin psikolojik iyi oluşunu doğrudan etkileyen bir değişken olarak literatürde yer almaktadır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım çerçevesinde yapılandırılmış olup, bireylerin yaşantılarından türeyen anlamları keşfetmeyi hedeflemektedir. Katılımcılara kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılmış; farklı cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, yaş, sosyoekonomik düzey gibi değişkenlere çeşitlilik sağlanarak olgunun farklı boyutlarının görünür kılınması hedeflenmiştir. Veri doygunluğuna ulaşıldığında örneklem büyüklüğü 23 katılımcı ile sınırlandırılmıştır. Veri toplamada yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılmış; elde edilen anlatılar tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, ayrımcılığa maruz kalma deneyiminin bireylerde azınlık stresi yarattığını, bu stresin ise sosyal izolasyon, içselleştirilmiş damgalama ve kimlik bastırma gibi psikolojik süreçlere yol açtığını göstermektedir. Araştırma bulgularının, LGBTİ+ bireylerin toplumsal konumlarını daha iyi anlamaya, toplumsal kabul görme süreçlerinde karşılaştıkları güçlüklerin görünür kılınmasına katkı sunması hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the discrimination experiences of LGBTİ+ individuals living in Turkey and the coping strategies they develop in response to these challenges. In social structures predominantly shaped by binary gender systems and heteronormative values, expressing non-normative gender identities or sexual orientations often exposes individuals to social exclusion, stigmatization, and symbolic violence. In this context, identity suppression or concealment is identified in the psychological literature as a factor that significantly impacts individual well-being. The study was designed within the framework of a phenomenological qualitative research approach, aiming to uncover the meanings derived from the lived experiences of participants. Participants were recruited through snowball sampling, with deliberate variation in gender identity, sexual orientation, age, and socioeconomic status to ensure a multifaceted understanding of the phenomenon. Once data saturation was achieved, the sample was finalized with 23 participants. Semi-structured in-depth interviews were used for data collection, and the narratives obtained were analyzed using thematic analysis. The findings indicate that experiences of discrimination contribute to minority stress, which in turn leads to psychological processes such as social isolation, internalized stigma, and identity suppression. The study aims to contribute to the visibility of the challenges LGBTİ+ individuals face in processes of social recognition and integration, and to inform inclusive social policies and mental health practices.