AİHS bağlamında ceza muhakemesinde mülkiyet hakkına ilişkin koruma tedbirleri
Protection measures related to the right to property in criminal proceedings within the context of the ECHR
- Tez No: 977768
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki (CMK) koruma tedbirleri birçok temel hak ve özgürlüğü ihlal edebilir. Çalışmamız, elkoyma koruma tedbiri yoluyla mülkiyet hakkına yapılan müdahaleler ve bu müdahalelerin hak ihlali teşkil ettiği durumların belirlenmesi üzerine odaklanmaktadır. Elkoyma, mülkiyet hakkını ihlal eden bir koruma tedbiridir. Ülkemizdeki uygulamada, bu tedbirin tatbiki sırasında birçok ihlal meydana gelmektedir. Çalışmamız, elkoyma kararından tedbirin sona ermesine kadar geçen süre içinde hak ihlali teşkil edebilecek işlem ve uygulamaları ortaya koçak ve çözüm önerileri sunacaktır. İlgili yerlerde bir güvenlik tedbiri olan ve mülkiyet hakkına müdahale eden ve genellikle elkoymanın bir sonucu olarak karşılaşılan müsadere ile ilgili konuları da ele alacağız. Mülkiyet hakkının elkoyma tedbiri ile yasal olarak kısıtlanmasını sağlamak için hem yasal düzenlemeler hem de yargı kararları yoluyla belirli ölçütler oluşturulmuştur. Bu ölçütleri ortaya çıkarmak için çalışmamızda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatları ile Anayasa Mahkemesi (AYM) içtihatları incelenecek ve analiz edilecektir. Ayrıca, yasal düzenlemeleri ve Yargıtay'ın uygulamalarını ve bunların AİHM ve AYM içtihatlarıyla uyumluluğunu ve yeterliliğini de inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
The protection measures in the Criminal Procedure Code (CPC) may interfere with many fundamental rights and freedoms. Our study focuses on the interventions in the right to property through the protection measure of“seizure”and the determination of the circumstances in which these interventions constitute a violation of rights. Seizure is a protection measure that interferes with the right to property. In the practice of our country, many violations occur during the implementation of this measure. Our study will identify transactions and practices that may constitute a violation of rights during the period from the seizure decision until the expiry of the measure and will propose solutions. When appropriate, we will also address the issues related to“confiscation”which is a security measure and an interference with the right to property and is often encountered as a consequence of seizure. Certain criteria have been established both through legal regulations and judicial decisions in order to ensure that the right to property is lawfully restricted by means of the“seizure”measure. In order to reveal these criteria, our study will consider and analyse the European Convention on Human Rights (ECHR) and the European Court of Human Rights (ECtHR) jurisprudence and the Constitutional Court's (AYM) jurisprudence on the limitation of the right. In addition, we will also examine the legal regulations and the practice of the Court of Cassation as well as their compatibility with and adequacy in relation to the ECtHR and AYM jurisprudence.