Yapay öğrenme yaklaşımlarıyla riske maruz değer portföy tahmini
Value-at-risk portfolio estimation with machine learning approaches
  1. Tez No: 977769
  2. Yazar: BANAFSHE ESKANDARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU HÜDAVERDİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
Özet
Portföy risk yönetimi, finansal piyasalarda yatırımın temel ilkelerinden biri hâline gelmiştir. Riske Maruz Değer'in (Value at Risk – VaR) doğru şekilde tahmin edilmesi, olası kayıpların hesaplanmasında sistematik bir yaklaşım sunmaktadır. Bu tez, özellikle kriz koşullarında çok değişkenli portföyler için yeni bir hibrit GARCH LSTM–Copula modelini VaR hesaplaması amacıyla önermektedir. Model, finansal verilerdeki doğrusal olmayan ve karmaşık yapıları yakalamada makine öğrenmesine dayalı modellerin yeteneklerinden ve varlıklar arasındaki bağımlılıkları modellemede Copula yapıların avantajlarından faydalanmaktadır. Önerilen modelin performansı, geleneksel GARCH–Copula modeliyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Veriler, Ocak 2005 ile Kasım 2024 arasındaki dönemde NASDAQ endeksinde yer alan sekiz şirkete ait hisse senetlerini kapsamaktadır. Hibrit modeller, kapsama testleri, regülatör ve firma kayıp fonksiyonları kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, özellikle %99 ve üzeri gibi kritik güven seviyelerinde GARCH–LSTM–Copula modelinin üstün performans sergilediğini göstermektedir. Ancak %95 gibi daha düşük güven seviyelerinde GARCH–Copula modeli de başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca bu tez, VaR üzerinde etkili faktörlerden biri olan Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (Environmental, Social, and Governance – ESG) derecelendirmelerini de incelemiştir. ESG puanları iki farklı dönemde analiz edilmiştir: biri hem standart hem de yüksek piyasa oynaklığını kapsayan dönem, diğeri ise doğrudan COVID-19 krizi dönemine odaklanan dönemdir. Analizlerde, GARCH–LSTM–Copula modeliyle tahmin edilen VaR kullanılmıştır. Sonuçlar, yüksek ESG derecelendirmesine sahip varlıkların daha fazla yer aldığı portföylerin VaR'ı azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu risk azalması, özellikle kritik dönemlerde daha belirgin hale gelmekte ve ESG derecelendirmelerinin risk yönetimi üzerindeki önemli etkisini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Portfolio risk management has become one of the fundamental principles of investment in financial markets. Accurate estimation of Value at Risk (VaR) provides a systematic approach to calculating potential losses. This thesis proposes a new hybrid GARCH–LSTM–Copula model for the purpose of VaR estimation, particularly for multivariate portfolios under crisis conditions. The model benefits from the capabilities of machine learning-based methods in capturing nonlinear and complex structures in financial data and from the advantages of Copula structures in modeling dependencies among assets. The performance of the proposed model has been evaluated by comparing it with the traditional GARCH–Copula model. The data covers the stock prices of eight companies listed in the NASDAQ index between January 2005 and November 2024. Hybrid models were evaluated using coverage tests, regulatory and firm loss functions. The results indicate that the GARCH–LSTM Copula model performs superiorly, especially at critical confidence levels such as 99% and above. However, at lower confidence levels such as 95%, the GARCH–Copula model also provides successful results. In addition, this thesis examines Environmental, Social, and Governance (ESG) ratings, which are among the factors affecting VaR. ESG scores were analyzed over two different periods: one covering both standard and high market volatility conditions, and the other focusing directly on the COVID-19 crisis period. In the analyses, VaR estimated by the GARCH–LSTM Copula model was used. The results reveal that portfolios containing a higher proportion of assets with high ESG ratings help reduce VaR. This risk reduction becomes more pronounced particularly during critical periods and confirms the significant impact of ESG ratings on risk management, especially under volatile market conditions.