Karbamat pestisitlerinin modifiye edilmiş sentetik polimerler ile kesikli ve sürekli sistemlerde uzaklaştırılması ayrılması ve zenginleştirilip tayin edilmesi
Removal separation and preconcentration of carbamate pesticides onto modified synthetic polymers in the batch and online system
  1. Tez No: 97778
  2. Yazar: EMEL AYDINLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SALİH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, karbamat pestisitleri (metiyokarb, karbaril ve aldikarb) nin sulu çözeltilerden uzaklaştınlması, önderiştirilmesi gözlenebilme sımrlannm belirlenmesi ve teorik adsorpsiyon izotermlerinin oluşturulması için, boya takılı poli(etilenglikoldimetakrilat-hidroksietilmetakrilat), poli(EGDMA-HEMA) polimerik partiküllerin üretilmesidir. Şişebilen poli(EGDMA-HEMA) partiküller (ortalama çaplan : 150-200 um) modifiye süspansiyon polimerizasyonu ile üretilmiştir. Üç boya, Alkali Mavisi 6B, Kongo Kırmızısı ve Sibakron Mavisi F3GA spesifik ligand olarak kullamlmıştır. Bu partiküller optik mikroskopi, FTIR ve elementel analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Üç karbamat pestisiti metiyokarb, karbaril ve aldikarb' in bu sorbent partiküllerde adsorpsiyon/desorpsiyonu, önderiştirilmesi, adsorpsiyona metal iyonları (Cu(II) ve Zn(ü)) etkileri, adsorpsiyon kinetikleri, sürekli sistemlerde adsorpsiyonlan ve kromatografik uygulamaları incelenmiştir. Sorbentlerden pestisitlerin desorpsiyonu 1 M NaOH ile gerçekleştirilmiş ve desorpsiyon yüzdeleri türevlendirmeden sonra florimetrik olarak ölçülmüştür. Ayrıca iyonik şiddetin pestisit adsorpsiyonuna etkisi incelenmiştir. Bulunan sonuçlar şöyle özetlenebilir. Polimerik partiküller yüksek miktarda (14.9 umol Alkali Mavisi 6B, 23.8 umol Kongo Kırmızısı ve 17.2 umol Sibakron Mavisi F3GA/g polimer) boya içermektedir. İncelenen tüm karbamat pestisitleri için boya takılı sorbentlerle hem çok daha yüksek adsorpsiyon kapasiteleri hem de yüksek adsorpsiyon hızlan elde edilmiştir. Boya takılı poli(EGDMA-HEMA) polimerik partiküllerin pestisit adsorpsiyon kapasiteleri oldukça yüksektir. Alkali Mavisi 6B nin metiyokarb, karbaril ve aldikarb adsorpsiyon kapasiteleri 131, 101 ve 12 mg/g polimer; Kongo Kırmızısının 116, 73 ve 18 mg/g polimer ve Sibakron Mavisi F3GA mn 78, 64 ve 24 mg/g polimerdir. Pestisit adsorpsiyonunda sürekli sistemlerde difüzyon kontrolü oldukça azdır. Türevlendirme ve önderiştirme sonucunda florimetrik analizler ile inilebilen gözlenebilme sımn ppb değerinin altındadır. Bu boya takılı polimerler ile yüksek basınç altındaki kolonda pestisitlerin aynlıp tayin edilmesi mümkün olmaktadır. Genelde yüksek desorpsiyon değerlerine (% 95 den fazla) ulaşılmıştır. Tekrarlanan adsorpsiyon/desorpsiyon işlemleri sorbentlerin tekrar kullanılabilir olduklanm göstermiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The aim of this study is to produce dye-attached poly(ethyleneglycoldimetacrylate- hydrxyethylmetacrylate), poly(EGDMA-HEMA) polymeric particles for removal, preconcentration, improvement of detection limits and performing of theoretical adsorption isotherms of carbamate pesticides (methiocarb, carbaryl and aldicarb) from aqueous media. Swellable poly(EGDMA-HEMA) copolymeric particles with an average size of 150-200 um were produced by a modified suspension polymerization. Three dyes, Alkali Blue 6B, Congo Red and Cibacron Blue F3GA, were used as specific ligands. These particles were then characterized by optical microscopy, FTIR and elemental analysis. Adsorption/desorption, preconcentration, the effect of metal ions (ie. Cu(II) and Zn(II)), adsorption kinetics and chromatographic applications of three carbamate pesticides namely methiocarb, carbaryl and aldicarb on these sorbent particles were studied in batch and on line systems. Desorption of carbamate pesticides from sorbent particles were studied by using 1M of NaOH and desorption ratio of pesticides were measured by fluorimetric after derivatized. In addition, the ionic strength effect on the adsorption was investigated. The results may be summarized as follows: Polymeric particles contained high amounts of the dyes up to 14.9 umol Alkali Blue 6B/g polymer, 23.8 u,mol Congo Red/g polymer and 17.2 umol Cibacron Blue F3GA/g polymer. Much higher adsorption capacities and also adsorption rates were observed for all carbamate pesticides with dye-attached sorbents. The adsorption capacities of all dye-attached poly(EGDMA-HEMA) polymeric particles are very high for three carbamate pesticides. The adsorption capacity of methiocarb, carbaryl and aldicarb for Alkali Blue 6B-attached polymeric particles are 131, 101 and 12mg/g polymer; for Congo Red-attached polymeric particles are 116, 73 and 18 mg/g polymer; and for Cibacron Blue F3GA-attached polymeric particles are 78, 64 and 24 mg/g polymer. When the derivatization and preconcentration performed, it could be reached at sub-ppb concentration levels in the carbamate pesticide analysis. It is feasible to separate the carbamate pesticides in a column that is under high pressure using these types of dye- attached polymeric particles. High desorption ratios (more than 95 %) were achieved in most cases. Adsorption/desorption cycles showed the feasibility of repeated use of the sorbents developed in this study.