Psikolojik doğum sırasına göre ebeveyn tutumlarınının kişilik yapısına etkisi
The effect of parental attitudes on personality structure according to psychological birth order
  1. Tez No: 977786
  2. Yazar: TUĞBA GÜNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI DİLA AKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bireylerin psikolojik doğum sırasına göre ebeveyn tutumlarının algılanış biçimini ve bunun kişilik yapısı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Psikolojik doğum sırası, bireyin aile içerisindeki algılanan konumunu ifade ederken; ebeveyn tutumları, bireyin kişilik gelişiminde temel belirleyicilerden biri olarak öne çıkmaktadır. Araştırmada, farklı doğum sırasına sahip bireylerin (ilk çocuk, ortanca çocuk, en küçük çocuk ve tek çocuk) ebeveyn tutumlarını nasıl algıladıkları ve bu algıların kişilik özellikleri üzerinde nasıl bir rol oynadığı analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, ilk çocukların daha sorumluluk sahibi ve liderlik eğilimli kişilik özellikleri geliştirdiğini, ortanca çocukların daha uzlaşmacı ve sosyal ilişkilerde esnek olduklarını, en küçük çocukların ise daha bağımsız ve özgüvenli davranışlar sergilediklerini göstermektedir. Tek çocukların ise mükemmeliyetçilik ve bağımsızlık gibi özelliklere daha yatkın olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, demokratik, otoriter ve aşırı koruyucu ebeveyn tutumlarının bireylerin kişilik yapısında farklı etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, psikolojik doğum sırasının ve ebeveyn tutumlarının kişilik gelişiminde birlikte ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how individuals perceive parental attitudes based on their psychological birth order and how these perceptions influence their personality structure. Psychological birth order refers to an individual's perceived position within the family, while parental attitudes are considered one of the fundamental determinants of personality development. The research analyzes how individuals with different birth orders (first-born, middle-born, last-born, and only child) perceive parental attitudes and how these perceptions shape their personality traits. The findings indicate that first-born children tend to develop more responsible and leadership-oriented personality traits, middle-born children are more conciliatory and flexible in social relationships, and last-born children display more independent and self-confident behaviors. Only children, on the other hand, are found to be more prone to traits such as perfectionism and independence. Additionally, it was concluded that democratic, authoritarian, and overprotective parental attitudes create different impacts on individuals' personality structures. These findings highlight the need to consider psychological birth order and parental attitudes together when examining personality development.