Prososyal motivasyon ve psikolojik sağlamlığın kariyer memnuniyeti üzerindeki etkisi
The effect of prosocial motivation and psychological resilience on career satisfaction
  1. Tez No: 977803
  2. Yazar: BEHİYEGÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. YUNUS EMRE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Prososyal motivasyon, sürekli gelişerek gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektörde kısa sürede kendine önemli bir yer edinmiş ve önemini her geçen gün arttırmaktadır. Örgüt alanında yaşanan gelişmeler ve buna yönelik arayışların sonucunda ortaya çıkan prososyal motivasyon hem özel hem de kamudaki uygulamalarıyla çalışanların psikolojik sağlamlıklarını etkilemekte ve kariyer memnuniyetini belirlemede etkin rol oynamaktadır. Psikolojik sağlamlıkları yüksek olan bireylerin; stres yaratan olaylar karşısında genellikle yılmadıkları, tam aksine kendilerini kısa zaman sürecinde toparladıkları, olumsuz koşullar karşısında daha güçlü bir şekilde çıktıkları, benlik saygıları ve sosyalleşmeye kabiliyeti yüksek, empatik ve içsel denetimli bireyler oldukları görülmektedir . Psikolojik sağlamlığın bireyde sabit bir kişilik özelliği olmadığı, zamana, olaya, duruma ve kişiye göre değişkenlik gösterdiği düşünülmektedir. Çalışanların örgüt içerisinde kendilerine düşen rolleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmeleri için gerekli koşulların sağlanmasının ve bu bağlamda örgüt içi düzenlemelerinin önemli olduğu bilinmelidir. Örgüt içerisindeki bu tutum örgütteki herkes için bir kariyer memnuniyeti de oluşturabilir. Çünkü Kariyer, insanın hayatı boyunca geliştirdiği davranışlardan oluşan işlerin bütünüdür. Bireyin tercih ettiği iş alanında yükselerek devam etmesi ve dolayısıyla daha çok kazanç elde etmesi, sorumluluğunun artması, mevki ve itibar anlamında güçlenmesi demektir. Bu bağlamda kariyer, bireyin bireysel amaçları ve örgütsel amaçlarla direkt ilişkili, bireyin iş hayatı süresince gerçekleşen iş deneyimleri ve faaliyetleriyle ilgili bir dönemdir. Buradan yola çıkarak araştırmanın konusu, bu etkileşimi bir örgütte gerçekleştirilecek alan araştırmasıyla ortaya koymak, prososyal motivasyon ve psikolojik sağlamlığın kariyer memnuniyeti üzerindeki etkilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Prosocial motivation has rapidly gained a significant position in both public institutions and the private sector through continuous development, and its importance is increasing day by day. Emerging as a result of developments in the field of organizations and the search for new approaches, prosocial motivation plays an active role in influencing employees' psychological resilience and determining career satisfaction in both the public and private sectors. Individuals with high psychological resilience are generally observed not to be discouraged by stressful events; on the contrary, they recover quickly, emerge stronger from adverse conditions, and possess high self-esteem, strong socialization skills, empathy, and internal locus of control. It is believed that psychological resilience is not a fixed personality trait in individuals, but rather varies depending on time, events, circumstances, and individuals. It should be recognized that ensuring the necessary conditions and making internal organizational adjustments are important for employees to successfully fulfill their roles within the organization. Such attitudes within the organization can also foster career satisfaction for everyone in the organization. This is because a career is the totality of jobs formed by the behaviors a person develops throughout their life. Advancing in the chosen field of work means gaining more income, taking on greater responsibility, and increasing in status and prestige. In this context, a career is a period related to an individual's work experiences and activities during their professional life, directly associated with both personal and organizational goals. Based on this, the subject of this study is to reveal this interaction through a field study to be conducted within an organization and to analyze the effects of prosocial motivation and psychological resilience on career satisfaction.