Öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile prososyal motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' positive psychological capital perceptions and prosocial motivations
  1. Tez No: 938969
  2. Yazar: NURCAN SÜRGÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM TÖSTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
daha sonra Bu araştırmada öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile prososyal motivasyonları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, nicel yöntemli olup ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma evrenini Siirt ilinde görev yapan 4.978 öğretmen, örneklemini ise tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 374 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, Tösten ve Özgan (2014) tarafından geliştirilen“Pozitif Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği”ile Grant ve Sumanth (2009) tarafından geliştirilen, Kesen ve Akyüz (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“Prososyal Motivasyon Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, fark testleri (t-testi, Anova) ve ilişki testleri (korelasyon, regresyon) uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile prososyal motivasyonları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Özellikle psikolojik dayanıklılık ve umut bileşenlerinin prososyal motivasyonu yordamada önemli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, demografik değişkenler açısından cinsiyet, yaş, kıdem ve branş faktörlerinin psikolojik sermaye ve prososyal motivasyon düzeyleri üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin psikolojik sermayelerini geliştiren programların ve kurumsal desteklerin, onların prososyal motivasyonlarını artırmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
daha sonra doIn this study, the relationships between positive psychological capital perceptions and prosocial motivations. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative methods. The study population consists of 4,978 teachers working in Siirt province, and the sample consists of 374 teachers selected with the stratified sampling method. Data were collected using the“Positive Psychological Capital Perceptions Scale”developed by Tösten and Özgan (2014) and the“Prosocial Motivation Scale”developed by Grant and Sumanth (2009) and adapted to Turkish by Kesen and Akyüz (2016). Descriptive statistics, difference tests (t-test, Anova) and relationship tests (correlation, regression) were applied in the analysis of the data. The results of the study showed that there was a moderate positive relationship between teachers' positive psychological capital perceptions and their prosocial motivation. It was determined that especially the components of psychological resilience and hope were important in predicting prosocial motivation. In addition, it was determined that gender, age, seniority and branch factors created significant differences in terms of demographic variables on psychological capital and prosocial motivation levels. These findings show that programs and institutional supports that develop teachers' psychological capital can play an important role in increasing their prosocial motivation. ldurulacaktır