Market sentiment and its impact on the earnings yield- dividend payout relationship: Evidence from emerging markets
Piyasa duyarlılığı ve kazanç getirisi-temettü ödeme ilişkisi üzerindeki etkisi: Gelişmekte olan piyasalardan kanıtlar
- Tez No: 977819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, piyasa duyarlılığının beklenen kazanç getirisi ile temettü ödeme oranı arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediği incelenmiştir. Gelişmekte olan piyasalar, gelişmiş piyasalar karşısında yüksek volatilite ve farklı risk dinamiklerine sahiptir. Bu çalışma ile piyasa duyarlılığının, temettü ödemeleri ve diğer finansal metrikler ile kazanç getirisi arasındaki dinamikleri nasıl etkilediği firma risk ve getiri özellikleri kontrol edilerek araştırılmıştır. Çalışmada 2013-2022 yılları arasında 49 kesitten oluşan bir panel veri seti kullanılmış ve Brezilya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika'yı kapsayan BRICS ülkelerindeki büyük borsalarda işlem gören, temettü ödeyen yazılım sektörü şirketleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda temettü ödemesi ile beklenilen kazanç getirisi arasında negatif ilişki saptanmış ve artan piyasa duyarlılığının bu ilişkiyi zayıflattığı görülmüştür. Analizlerimize göre örneklem periyodumuzda BRICS ülkelerinde faaliyet gösteren ve temmettü ödeyen yazılım firmaları için firma risk ve getiri özelliklerini kontrol ettiken sonra piyasa duyarlılığının gelecek varlık büyümesi ile temettü ödemesi üzerindeki ilişkinin marjinal olduğu belgelenmiştir. Ayrıca bulgularımıza göre Covid-19 krizinin analiz sonuçlarımız üzerinde bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the effect of market sentiment on the relationship between dividend payout ratio and earnings yield using software companies operating in developing countries. Emerging markets have high volatility and different risk dynamics compared to developed markets. The study aims to understand how market sentiment impacts the dynamics between dividend payouts and earnings yields as well as other financial metrics controlling for firm return and risk metrics. We employ a panel data set consisting of 49 cross-sections between 2013 and 2022 and covering companies from BRICS countries, Brazil, China, India and South Africa, that have common stocks traded on major stock exchanges. Our data includes dividend-paying public companies in the software sector. Our results document that there is a negative relation between dividend payout ratio and future earnings yield and market sentiment decreases the strength of this negative relationship. According to our analyses the impact of market sentiment on the relationship between dividend yield and future asset growth is only marginal for the software companies in BRICS countries during our sample period. Our analyses also indicate that the presence of Covid- 19 crisis have no significant effect our results.