Bıst'te işlem gören otomotiv şirketlerinin finansal performanslarına göre moora ve cocoso yöntemleri ile sıralanması
Ranking of financial performance of automotivecompanies traded on bist using moora and cocosomethods
  1. Tez No: 977825
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, Maliye, Economics, Statistics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Borsa İstanbul'da işlem gören sekiz otomotiv firmasının 2022–2024 yıllarındaki finansal performansları MOORA ve CoCoSo yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen MOORA ve CoCoSo sıralamalarının doğruluğunu değerlendirmek amacıyla TOPSIS yöntemi de uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri ile firma performanslarını karşılaştırmak ve kullanılan yöntemlerin sıralama tutarlılığını değerlendirmektir. Finansal analizde kârlılık, likidite, faaliyet etkinliği, büyüme ve piyasa değeri gibi oranlar kullanılmıştır. Normalizasyon işlemleri sonrasında, her üç yöntemle yıllık sıralamalar elde edilmiş ve yöntemler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı ile test edilmiştir. Ayrıca, üç yöntemin sıra ortalamaları dikkate alınarak nihai en iyi sıralamalar belirlenmiştir. Analiz bulgularına göre; 2022 yılında Doğuş Otomotiv (DOAS), 2023 ve 2024 yıllarında ise Türk Traktör (TTRAK) tüm yöntemlerde en yüksek performansa ulaşmıştır. Ford Otosan (FROTO) her yıl ilk üçte yer alırken; Karsan (KARSN), Tümosan Motor (TMSN) ve Otokar (OTKAR) çoğunlukla alt sıralarda kalmıştır. Yöntemler arasındaki en yüksek korelasyon, TOPSIS ve CoCoSo arasında gözlenmiştir. Sonuç olarak, MOORA, CoCoSo ve TOPSIS yöntemleri sektörel finansal analizlerde tutarlı ve birbirini tamamlayan araçlar olarak değerlendirilmektedir. Birden fazla yöntemin birlikte kullanılması, performans ölçümlerinde daha güvenilir ve bütüncül sonuçlar elde edilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the financial performance of eight automotive companies traded on Borsa Istanbul between 2022 and 2024 was analyzed using the MOORA and CoCoSo methods. The accuracy of the rankings obtained from MOORA and CoCoSo was evaluated through the application of the TOPSIS method, and the results were examined comparatively. The main objective of the study is to compare company performances using multi-criteria decision-making (MCDM) methods and to assess the ranking consistency of these methods. The financial analysis employed ratios related to profitability, liquidity, operational efficiency, growth, and market value. After normalization procedures, annual rankings were generated with each of the three methods, and the relationships between the methods were tested using Spearman's rank correlation coefficient. Additionally, the final best rankings were determined based on the average rankings from the three methods.The findings indicate that Doğuş Otomotiv (DOAS) achieved the highest performance across all methods in 2022, while Türk Tractor (TTRAK) ranked first in both 2023 and 2024. Ford Otosan (FROTO) consistently ranked within the top three each year, whereas Karsan (KARSN), Tümosan Motor (TMSN), and Otokar (OTKAR) frequently appeared in the lower ranks. The highest correlation between methods was observed between TOPSIS and CoCoSo. In conclusion, MOORA, CoCoSo, and TOPSIS are found to be consistent and complementary tools for sectoral financial analysis. The simultaneous use of multiple methods contributes to obtaining more reliable and holistic results in performance measurement.