Seçici PB+2 iyonları tayini için metal organik kafesler-agnp temelli elektrokimyasal sensör geliştirilmesi
Development of metal organic frameworks-agnp based electrochemical sensor for selective determination of PB+2 ions
  1. Tez No: 977826
  2. Yazar: İREM AÇILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN BAŞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Biyomoleküllerin ve ağır metal iyonlarının düşük konsantrasyonlarda hızlı ve güvenilir şekilde tespit edilmesi, sağlık ve çevre alanlarında büyük önem taşımaktadır. Elektrokimyasal teknikler, sağlık ve çevre alanlarında düşük maliyetli, taşınabilir ve hızlı analiz imkânı sunar. Sensör performansını arttırmak amacıyla geliştirilen elektrokimyasal sensörlerde, yüksek yüzey alanı ve ayarlanabilir yapısı ile metal organik kafesler, iletkenlik ve dayanıklılık özellikleriyle çok duvarlı karbon nanotüpler ve fonksiyonel özellikleriyle metal nanopartiküller kullanıldı. Bu çalışmada, üstün özellikler sunan hibrit metal organik kafes yapılarının bir türü olan UiO-66-NH₂ sentezlendi. Bu yapıya gümüş nanopartiküller katkılanarak UiO-66-NH2/AgNP kompozit yapısı elde edildi. Karbon nanotüpler ve kompozit yapılar camsı karbon elektrot yüzeyinin modifikasyonunda kullanıldı. Modifiye edilen bu elektrotlar aracılığıyla sensör geliştirmek için dönüşümlü voltametri tekniği uygulanmış, bazı biyolojik moleküller ve ağır metaller gibi analitler üzerinde testler gerçekleştirildi. Elde edilen malzemelerin tayini absorpsiyon spektrumu, FTIR, DSC, SEM-EDX ve XRD gibi karakterizasyon teknikleri ile yapıları doğrulandı. Analitlerin tayininde, geliştirilen elektrokimyasal sensör sistemi ile elde sonuçlar yorumlandı. Karakterizasyon sonuçları, metal organik kafes yapısına gümüş nanopartikül katkısının sonuçlara olumlu etkisini doğrulamıştır. Elektrokimyasal ölçümlerde çok duvarlı karbon nanotüpler ile akım değerleri artmış, UiO-66-NH₂/AgNP eklenmesiyle bu artışın belirginleştiği görülmüştür. Geliştirilen GCE/MWCNT/MOF-AgNP hibrit elektrot sistemi, Pb+2 tayininde hassasiyet ve seçicilik sunan bir elektrokimyasal sensör potansiyeli taşımaktadır. LOD ≈ 3.199 µM ve LOQ ≈ 10.664 µM olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The rapid and reliable detection of biomolecules and heavy metal ions at low concentrations is of great importance in the fields of health and environment. Electrochemical techniques provide low-cost, portable, and fast analysis opportunities in these areas. In order to enhance sensor performance, electrochemical sensors have been developed using metal organic frameworks with high surface area and tunable structure, multi walled carbon nanotubes with conductivity and durability, and metal nanoparticles with functional properties. In this study, UiO-66-NH₂, a type of hybrid metal organic frameworks offering superior features, was synthesized. By incorporating silver nanoparticles into this structure, a UiO-66-NH₂/AgNP composite was obtained. Carbon nanotubes and composite structures were employed for the modification of the glassy carbon electrode surface. To develop the sensor, cyclic voltammetry was applied using these modified electrodes, and tests were conducted on analytes such as certain biomolecules and heavy metals. The synthesized materials were characterized and confirmed through techniques including absorption spectroscopy, FTIR, DSC, SEM-EDX, and XRD. In the detection of analytes, results obtained from the developed electrochemical sensor system were evaluated. Characterization results confirmed the positive effect of incorporating silver nanoparticles into the metal organic frameworks structure. In electrochemical measurements, the current response increased with the use of multi walled carbon nanotubes, and this enhancement became more pronounced with the addition of UiO-66-NH₂/AgNP. The developed GCE/MWCNT/MOF-AgNP hybrid electrode system shows potential as an electrochemical sensor with sensitivity and selectivity for Pb²⁺ detection. The LOD was calculated as ≈ 3.199 µM and the LOQ as ≈ 10.664 µM.