Dijital modanın geleceği: Yapay zekâ ve metaversesürdürülebilirlik etkisi
The future of digital fashion: The impact of artificial intelligence and the metaverse on sustainability
  1. Tez No: 977824
  2. Yazar: ECE ERAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA HATUN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte çevresel sürdürülebilirlik arayışlarının arttığı günümüzde, moda endüstrisi de dijitalleşme yoluyla çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik dönüşümler geçirmektedir. Bu çalışma, dijital modanın yapay zekâ ve metaverse teknolojileri aracılığıyla üretim, tasarım, tüketim ve pazarlama süreçlerini nasıl yeniden şekillendirdiğini ve bu dönüşümün sürdürülebilirlik açısından sunduğu katkıları incelemektedir. Yapay zekâ destekli üretim sistemleri, talep odaklı ve veriye dayalı planlama süreçleriyle kaynak kullanımını optimize ederken; metaverse tabanlı dijital deneyimler, fiziksel üretimi azaltarak karbon ayak izinin düşmesine olanak tanımaktadır. NFT teknolojileriyle güçlendirilen dijital koleksiyonlar, ürünlerin sahipliğini ve tekrar kullanımını mümkün kılarak döngüsel ekonomiye uyum sağlar. Araştırmada, literatür taramasına dayalı olarak dijital modanın çevresel etkileri, dijital ürünlerin atık ve karbon salımına katkısı, sanal defilelerin sürdürülebilir potansiyeli ve lüks moda markalarının metaverse entegrasyonu analiz edilmiştir. Bulgular, dijital modanın yalnızca estetik ve teknolojik bir dönüşüm değil; aynı zamanda sürdürülebilirlik, kaynak verimliliği ve çevresel sorumluluk açısından da yeni fırsatlar sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where global efforts toward environmental sustainability are increasingly emphasized, the fashion industry is also undergoing transformations aimed at reducing its negative environmental impact through digitalization. This study examines how digital fashion reshapes production, design, consumption, and marketing processes through artificial intelligence and metaverse technologies, and explores the contributions of this transformation to sustainability. AI-supported production systems optimize resource use through demanddriven and data-based planning processes, while metaverse-based digital experiences reduce physical production, thereby decreasing carbon footprints. Digital collections powered by NFT technologies enable ownership and reuse of products, facilitating alignment with the circular economy. Based on a literature review, the study analyzes the environmental impacts of digital fashion, the contribution of digital products to waste and carbon emissions, the sustainable potential of virtual fashion shows, and the metaverse integration of luxury fashion brands. The findings reveal that digital fashion represents not only an aesthetic and technological transformation but also offers new opportunities in terms of sustainability, resource efficiency, and environmental responsibility.