Ahmet Özhan'ın seslendirdiği eserlerde Mevlânâ ve dinî tasavvufî unsurlar
Mevlana and religious sufistic elements in the works performed by Ahmet Özhan
- Tez No: 977837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY NAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevilik Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ahmet Özhan'ın seslendirdiği eserlerde yer alan dinî ve tasavvufi unsurlar incelenmiştir. Özellikle Mevlânâ'nın şiirlerinden bestelenmiş eserlerdeki anlam katmanları çözümlemeye tabi tutulmuş, geleneksel musiki anlayışıyla tasavvufî düşüncenin birlikteliği vurgulanmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, Ahmet Özhan ile gerçekleştirilen röportaj aracılığıyla elde edilen veriler, çalışmanın özgünlüğüne katkı sağlamıştır. Tasavvufî on dört albümün incelendiği ve özellikle“Mevlânâ'nın Dilinden”adlı albümde de yer alan şiirler taranarak toplamda 64 farklı dinî ve tasavvufî unsur tespit edilmiş ve içeriklerine göre kategorize edilmiştir. Bu unsurlar arasında Allah'ın isim ve sıfatları, peygamberlere dair ifadeler, ahiret inancı, zikir, semâ, mürşid, vuslat gibi birçok temel kavram yer almaktadır. Çalışma, eserlerde Mevlânâ ve tasavvufî unsurların manevi etkisini ortaya koyarken aynı zamanda Ahmet Özhan'ın seslendirirken seçmiş olduğu eserlerin içeriğinde metafizik boyutları da görünür kılmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the religious and mystical elements in the works performed by Ahmet Özhan are analysed. Especially the layers of meaning in the works composed from Mevlânâ's poems were analysed and the unity of traditional music and mystical thought was emphasised. In the study conducted with qualitative research method, the data obtained through an interview with Ahmet Özhan contributed to the originality of the study. A total of 64 different religious and Sufi elements were identified and categorised according to their content by scanning the poems in 14 Sufi albums such as 'Mevlânâ'nın Dilinden'. Among these elements, there are many basic concepts such as the names and attributes of Allah, expressions about prophets, belief in the hereafter, dhikr, sema, murshid, vuslat. The study aims to reveal the spiritual effect of Mevlânâ and Sufi elements in the works, while at the same time making the metaphysical dimensions visible in the content of the works Ahmet Özhan has chosen to perform.