Faktör analizi ve parametrik olmayan teknikler ile ceza yargılama sürecinin son soruşturma döneminin incelenmesi
Discussing of the final investigation period in criminal courts by the way of factor analysis and nonparametric techniques
  1. Tez No: 97785
  2. Yazar: ADİL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada faktör analizi ve parametrik olmayan teknikler aracılığıyla ceza yargılama sürecinin son soruşturma dönemi incelenmiştir. Faktör analizi bölümünde temel faktör yöntemi, temel bileşenler yöntemi, çoklu faktör yöntemi gibi faktör çıkartma; varimax, quartimax, equamax gibi dik döndürme ve direct oblimin gibi eğik döndürme teknikleri kapsam içine alınmıştır. Parametrik olmayan teknikler bölümünde homojenlik, uyum iyiliği ve rasgelelik testleri incelenmiştir. Mann-Whitney U istatistiğinin ve Kendall'ın korelasyon katsayısının dağılım ölçüleri kombinasyon yöntemiyle türetilmiştir. Wilcoxon sıra toplamı istatistiği dağılım ölçüleri merkezleştirme matrisiyle yeniden sergilenmiştir. Kruskal-Wallis istatistiğinin asimptotik olarak ki-kare dağılımlı oluğunu anlatan teorem farklı bir dönüşüm yöntemi uygulanarak yeniden tanıtlanmıştır. Homojenlik testi sıra istatistikleri aracılığıyla uyum iyiliği testine dönüştürülmüştür. Pearson istatistiğinin asimptotik olarak ki-kare dağılımlı olduğunu anlatan teorem matris cebri kullanılarak bir başka yoldan gösterilmiştir. Kategorik homojenlik testinde uç kestiricilere dayalı bir yöntem incelenmiştir. Faktör analizinin uygulanması sonrasında on dört faktör çıkartılmış ve yapılan test sonucunda bunlardan dördünün son soruşturma döneminde önemli ölçülerde etkili olduğu görülmüştür. En önemli faktör, savcının ön soruşturma dönemindeki çekinikliğidir. Onu Adli Tıp Kurumu eylemsizliği, suçtan zarar gören kişinin mesafe eğilimi ve sanık savunmasının soyutluğu izlemektedir. Anahtar Sözcükler : Faktör Analizi, Parametrik Olmayan Teknikler, Ağır Ceza Yargılamasında Son Soruşturma Dönemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the final investigation periods of Ankara Criminal Courts for Major Cases had been discussed by the way of factor analysis and nonparametric hypothesis testing. Factor analysis has been studied including some factor extracting methods and also factor rotation techniques. Nonparametric hypothesis testing have also been studied including tests of homogeneity test, goodness of fit test and test of randomness. The distribution measures of Mann- Whitney U and also Kendall's correlation coefficient have derived by the way of combination method. The variance of Wilcoxon rank sum statistic has derived by the way of centring matrix. Using a new transformation method it has proved the well-known theorem that Kruskal-Wallis statistic has asymptotically chi-square distribution. Homogeneity test has transformed into goodness of fit test by the way of order statistics. Using matrix algebra it has proved the old theorem that Pearson statistic has asymptotically chi-square distribution. Extreme estimator has been analysed in categorical homogeneity test. After practising factor analysis, fourteen factors have been extracted and four of them have been found most effective ones on the final investigation periods of Ankara Criminal Courts for Major Cases. The most important factor is recession of prosecutor during preliminary investigation. The followings are immobility of medical jurisprudence services, keeping away of injured party and resistance against punishment.