Jeopolitik açıdan Azerbaycan'ın petropolitiği
Petropolitics of Azerbaijan from a geopolitical perspective
- Tez No: 977868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET TENEKE ODUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Azerbaycan'ın sahip olduğu petrol kaynaklarının ülkenin dış politikasındaki belirleyici rolünü ve bu kaynakların bölgesel-küresel düzeydeki jeopolitik etkilerini incelemektedir. Petropolitik kuram temelinde yürütülen çalışmada, enerji kaynaklarının yalnızca ekonomik bir unsur değil, aynı zamanda stratejik ve diplomatik bir güç aracı olduğu vurgulanmaktadır. Azerbaycan'ın enerji politikalarının tarihsel gelişimi, boru hatları stratejileri, enerji diplomasisi ve uluslararası aktörlerle kurduğu ilişkiler üzerinden analiz edilerek, ülkenin enerjiye dayalı dış politika yönelimi çok boyutlu bir yaklaşımla ele alınmıştır. Tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramsal ve kuramsal çerçeve sunulmuş; enerji kaynaklarının genel özellikleri, petrolün stratejik önemi, petropolitik kavramının evrimi, enerji güvenliği ve klasik jeopolitik teoriler bağlamında enerji-iktidar ilişkisi irdelenmiştir. İkinci bölümde Azerbaycan'ın petrol endüstrisinin tarihsel gelişimi, üretim kapasitesi, enerji aktörleri ve enerji politikalarının dış politika ile kesişim noktaları ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Azerbaycan'ın jeopolitik konumu, enerji boru hatları, bölgesel-küresel aktörlerin Azerbaycan petropolitiği üzerindeki etkisi ve alternatif enerji politikaları değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel yöntemle gerçekleştirilmiş; tarihsel analiz, literatür taraması ve kuramsal değerlendirme tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, Azerbaycan'ın enerji kaynaklarını yalnızca ekonomik büyüme değil, aynı zamanda dış politika özerkliği ve çok vektörlü diplomatik manevra alanı elde etmek için etkin biçimde kullandığını göstermektedir. Ayrıca enerji kaynaklarının, iç siyasal meşruiyetin pekiştirilmesinden küresel aktörlerle kurulan stratejik ortaklıklara kadar geniş bir etki alanına sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the decisive role of Azerbaijan's petroleum resources in shaping the country's foreign policy and explores the geopolitical implications of these resources at both regional and global levels. Conducted within the framework of petropolitical theory, the study emphasizes that energy resources are not merely economic assets but also function as strategic and diplomatic instruments of power. Azerbaijan's energy policy is analyzed through a multidimensional approach, encompassing the historical development of its energy strategies, pipeline diplomacy, and relations with international actors. The thesis consists of three main chapters. The first chapter presents the conceptual and theoretical framework, addressing the general characteristics of energy resources, the strategic importance of oil, the evolution of the concept of petropolitics, energy security, and the relationship between energy and power within classical geopolitical theories. The second chapter focuses on the historical development of Azerbaijan's petroleum industry, its production profile, key energy actors, and the intersections of energy policies with foreign policy. The third and final chapter evaluates Azerbaijan's geopolitical position, energy transportation infrastructure, the influence of regional and global actors on its petropolitics, and its alternative energy strategies. The research employs a qualitative methodology, drawing on historical analysis, literature review, and theoretical assessment techniques. The findings indicate that Azerbaijan effectively uses its energy resources not only to achieve economic growth but also to enhance its foreign policy autonomy and strategic flexibility. Moreover, it is concluded that these resources play a vital role in reinforcing domestic political legitimacy and in fostering strategic partnerships with global powers.