Metaverse ağında mekân kurguları ve sergileme alanları:Yeni dünya tasarım paradigması
Thesis spatial configurations and exhibition spaces in the metaverse: A new world design paradigm
- Tez No: 977893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLDEM AYTAR SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, teknolojinin gelişimi ile hızlanan dijitalleşme çağında varlık göstermekte olan Metaverse teriminin mekân kurguları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Metaverse, hayatımıza ilk olan Neal Stephenson'un Snow Crash isimli romanı ile girerek, günümüze kadar evrimini hızlıca tamamlamıştır. Bahsedilen bu yeni evrende, kullanıcılar avatarlarını tasarlayarak, çevrimiçi bir şekilde sosyalleşebilmektedirler. Tüm sosyo-kültürel etkinliklerini bu ortamda gerçekleştirebilirken zaman veya ulaşım sorunu yaşamamaktadırlar. Metaverse ağının kurularak, fiziksel sergileme mekânları dijital dönüşümden etkilenerek yeni bir tasarım paradigması oluşturmuştur. Bu tez çalışmasında, metaverse ağının mekân kurgularındaki örnekleri incelenirken, sanat müzeleri ve sergilerinin sanal ve fiziksel ortamdaki galerileri karşılaştırılacaktır. Bu örneklemler ele alınırken, yeni bir sanal sergi galerisi tasarımı tasarlanarak önerilecektir. Çalışmanın ilk bölümünde, metaverse kavramı ve bu platformlarda kullanılan teknolojiler (blockchain, VR, AR) tanımları yapılarak; Metaverse'ün sanat dünyası ve kültürel üretim üzerindeki etkileri tartışılmıştır. İkinci kısımda ise, sergileme mekânları fiziksel ve sanal ortamlardaki örnekleri incelenerek, hem başka ülkelerden hem de ülkemizden örnekler verilerek karşılaştırılacaktır. Bu karşılaştırmalardan yola çıkılarak etkileşim, erişilebilirlik, interaktif ve dijital çözümler, info noktaları ve yapısal özellikleri ele alınmıştır. Bu bağlamda, dijital sergilerde kullanılan araçlar ve interaktif öğelerin sergi deneyimini nasıl dönüştürdüğü analiz edilmiştir. Tezin son bölümünde, Metaverse'ün sanat galerileri ve müzeler üzerindeki uzun vadeli etkileri incelenmiş, fiziksel mekânlarla sanal mekânlar arasındaki etkileşimler değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında, metaverse'ün sergi mekânını tasarlayan tasarımcı, sanatçı ve izleyici üzerindeki etkileri olumlu ve olumsuz yönleri incelemektedir. Bu değerlendirmeler sonucunda, konsept bir sergileme mekânı tasarlanarak sanal portfolyo alanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the Metaverse affects spatial design in our fast-changing digital world. The term“Metaverse”first appeared in Neal Stephenson's novel Snow Crash and has quickly developed. In this digital universe, users can create avatars and interact socially online. They can participate in various cultural activities in this virtual space without issues related to time or transportation. As the Metaverse network grows, physical exhibition spaces are changing due to digital transformation, leading to new design ideas. This thesis will explore spatial designs in the Metaverse and compare virtual and physical gallery spaces in art museums and exhibitions. It will also propose a new design for a virtual exhibition gallery. The first section will define the Metaverse and the technologies used on these platforms, such as blockchain, VR, and AR. It will discuss the Metaverse's impact on the art world and cultural production. The second section will compare physical and virtual exhibition spaces, using examples from both foreign countries and Turkey. These comparisons will focus on interaction, accessibility, digital solutions, information points, and structural features. An analysis will show how tools and interactive elements in digital exhibitions change the exhibition experience. In the final section, the long-term effects of the Metaverse on art galleries and museums will be examined. The interactions between physical and virtual spaces will be evaluated. This thesis will highlight new opportunities and challenges that the Metaverse presents for exhibition designers, artists, and audiences. Based on these findings, a concept for an exhibition space will be designed, along with a virtual portfolio area.