Kan şekeri regülasyonunun göz tansiyonuna etkisi
The effect of blood sugar regulation on intra ocular pressure
- Tez No: 977894
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri regülasyonunun sağlanması diyabetin pekçok komplikasyonunu önlemek için büyük önem taşır. Diyabet proteinüri, GFR düşmesi gibi böbrekle ilgili ve retinopati ve glokom gibi pek çok gözle ilgilikomplikasyona neden olur. Çalışmamızda SGLT-2 inhibitörü kullanımının hastaların kan şekeri regülasyonunu sağlama ile nefropatiyi, retinopatiyi ve göz hipertansiyonunu önleme ve düzeltme açısından etkisi araştırılmıştır. Özellikle retinopati etkisinin henüz anlamıyla literatürde netleşmemiş olması nedeniyle bu açıdan çalışmamız önem teşkil edecektir. Gereç ve yöntemler: Daha önce SGLT-2 inhibitörü kullanmayan tip 2 diyabetli hastalara başlangıçta göz muayenesi, OKT ölçümleri, oküler hipertansiyon ölçümleri, spot idrarda protein/kreatinin, protein/albümin, eGFR, HbA1c ölçümleri yapılmıştır. 6 ay sonra bu ölçümler tekrarlanıp ilk değerlendirme ile ikinci değerlendirme arasında istatistiksel anlam olup olmadığına bakılmıştır. Bulgular:Hastaların ikinci değerlendirmelerinde ilk değerlendirmeye göre anlamlı ölçüde proteinüri ve albüminüri değerleri gerilemiştir. eGFR değerlerinde anlamlı değişim olmamıştır. HbA1c değerlerinde de anlamlı düşüş bulunmuştur. Diyabetik retinopati açısından muayenelerinde değişim olmamıştır. OKT verilerinde de retinal sinir lifi kalınlığı dışında anlamlı değişim olmamıştır. Retinal sinir lifi kalınlığı, diyabetik retinopatisi olmayan hasta grubunda ikinci değerlendirmede ilk değerlendirmeye göre anlamlı ölçüde azalmıştır. Göz içi basıncı ve santral kornea kalınlığında anlamlı değişim olmamıştır. Sonuç: Kan şekeri regülasyonu tip 2 diyabetli hastaların tedavisindeki temel hedeftir. SGLT-2 inhibitörleri ile hem kan şekeri regülasyonu sağlanmış hem nefropati açısından koruyucu ve iyileştirici etkilerin sağlandığı olduğu bulunmuştur. Retinopati ve oküler hipertansiyon açısındanda hastaların retinopatisinin ve göz tansiyonunun ilerlemediği ve diyabetik retinopatisi olmayan hastalarda retinal sinir lifi kalınlığını azalttığı görülmüştür. Bu da retinal sinir liflerinde ödemi azaltıcı etkisi olduğuna işaret edebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Achieving blood glucose regulation in patients with type 2 diabetes is crucial for preventing many complications of diabetes. Diabetes causes several kidney-related complications, such as proteinuria and a decrease in GFR, as well as eye-related complications like retinopathy and glaucoma. In our study, the effect of SGLT-2 inhibitor use on blood glucose regulation, prevention, and correction of nephropathy and retinopathy was investigated. Particularly, since the effect on retinopathy has not yet been clearly defined in the literature, our study will be important in this regard. Materials and Methods: Type 2 diabetes patients who had not previously used SGLT-2 inhibitors underwent initial eye examination, OCT measurements, ocular hypertension measurements, spot urine protein/creatinine ratio, protein/albumin ratio, eGFR, and HbA1c testing. Six months later, these measurements were repeated, and statistical significance between the first and second assessments was analyzed. Results: In the second evaluation, patients showed a significant decrease in proteinuria and albuminuria values compared to the first evaluation. No significant changes were observed in eGFR values. A significant decrease was found in HbA1c levels. There was no change in diabetic retinopathy findings during the eye examination. No significant changes were observed in ocular hypertension and OCT data except for retinal nerve fiber layer thickness. Retinal nerve fiber layer thickness in the group without diabetic retinopathy showed a significant decrease in the second evaluation compared to the first evaluation. Conclusion: Glucose regulation is a primary goal in the treatment of patients with type 2 diabetes. It has been found that SGLT-2 inhibitors not only provide glucose regulation but also offer protective and therapeutic effects in terms of nephropathy. In terms of retinopathy and ocular hypertension, it was observed that the retinopathy and ocular hypertension of patients did not progress, and in those without diabetic retinopathy, retinal nerve fiber thickness was reduced. This may indicate an effect of reducing edema in the retinal nerve fibers.