Alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı olan hastalarda non invaziv prognostik indekslerle serum Serglisin düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of serum Serglycin levels with noninvasive prognostic indices in patients with nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 977895
  2. Yazar: İSMAİL BURAK YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM BAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Alkol Dışı Yağlı Karaciğer Hastalığı olan hastalarda Non-invaziv prognostik indekslerle (FIB-4, NAFLD, BARD ve HOMA-IR) serum Serglisin düzeyinin karşılaştırılmasının amaçlandığı bu çalışmada Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 20-50 yaş arası alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı olan 95, olmayan 60 sağlıklı bireyin laboratuvar sonuçları ve hasta dosyaları incelenerek çalışmanın dahil edilme ve dışlama kriterleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen olguların bilgileri hastane veri tabanından ve hasta dosyalarından elde edilmiştir. Tanımlayıcı özellikler arasından; yaş, cinsiyet, boy, kilo, BMI, bel çevresi, boyun çevresi, ek hastalık, USG-HPTSTZ, eğitim durumu, medeni durum, hipertansiyon ve sigara kullanımı değerlendirilirken; biyokimyasal parametrelerden glukoz, albümin, TSH, bilirubin, ALT, AST, GGT, ALP, trigliserid, HDL, LDL, toplam kolesterol, açlık insülin, kortizol, HBA1C, hemoglobin, platelet, serglisin düzeyleri alınarak, hastaların HOMA-IR, FIB4, NAFLD ve BARD skorları elde edilmiştir.Elde edilen veriler SPSS versiyon 22.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre klinik tabloya göre; karaciğer fonksiyon enzimlerinden ALT, AST ve GGT düzeyleri vaka grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.Lipid profili incelendiğinde, trigliserid, total kolesterol ve LDL düzeyleri vaka grubunda anlamlı olarak yüksek; HDL kolesterol düzeyleri ise vaka grubunda anlamlı şekilde düşük saptanmıştır. İnsülin direnci parametrelerinden açlık insülin, platelet, HbA1c ve serglisin düzeyleri vaka grubunda anlamlı olarak yüksek saptanmıştır.HOMA-IR, NAFLD ve BARD skorları vaka grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuş; indekslerin sınıflandırılması yapıldığında, HOMA-IR sınıflandırmasında insülin direnci pozitif olan bireylerin vaka grubunda anlamlı oranda daha fazla olduğu görülmüştür. FIB4 skoruna göre her iki grupta da tüm bireylerin negatif fibrozis (<1,45) sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. ROC eğrisi analizi sonuçlarına göre; HOMA-IR skorunun NAFLD varlığını ayırt etme gücü yüksek, FIB-4'ün ayırt etme gücü düşük-orta, NAFLD'ın ayırt etme gücü yüksek ve BARD'ın ayırt etme gücüorta-iyi olarak belirlenmiştir. Serglisin düzeyinin potansiyel açıklayıcı değişkenler arasında doğrusal ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla univaryant regresyon analizleri yapılmış; yaş, cinsiyet, boyun çevresi, albümin, ALT değişkenlerinde anlamlı etkiye rastlanmıştır.Vaka grubunda serglisin düzeylerini yordayan değişkenleri belirlemek amacıyla çok değişkenli doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Kurulan model genel olarak anlamlı bulunmuş, bu da değişkenlerin birlikte serglisin düzeyini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde açıkladığını göstermektedir. Modelde cinsiyet, boyun çevresi, albümin ve ALT değişkenleri ise modelde anlamlı yordayıcılar olarak öne çıkmıştır ve bağımsız değişkenlerin serglisin düzeyindeki toplam varyansın %20,2'sini açıkladığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The study's objective was to compare serum serglycin levels with non-invasive prognostic indices (FIB-4, NAFLD, BARD, and HOMA-IR) in patients with non-alcoholic fatty liver disease. Laboratory results and patient files of 95 patients with non-alcoholic fatty liver disease and 60 healthy individuals without non-alcoholic fatty liver disease between the ages of 20 and 50 were reviewed at Erzurum Regional and Research Hospital to assess the study's inclusion and exclusion criteria. Information about the cases included in the study was obtained from the hospital database and patient files. Among the descriptive features, age, gender, height, weight, BMI, waist circumference, neck circumference, comorbidity, USG-HPTSTZ, educational status, marital status, hypertension and smoking were evaluated; By taking the biochemical parameters glucose, albumin, TSH, bilirubin, ALT, AST, GGT, ALP, triglyceride, HDL, LDL, total cholesterol, fasting insulin, cortisol, HBA1C, hemoglobin, platelet and serglycin levels, HOMA-IR, FIB4, NAFLD and BARD scores of the patients were obtained. The data obtained were analyzed using SPSS version 22.0 package program. According to the analysis results, according to the clinical result; ALT, AST and GGT levels of liver function enzymes were found to be significantly higher in the case group. When the lipid profile was examined, triglyceride, total cholesterol and LDL levels were found to be significantly high in the case group, while HDL cholesterol levels were found to be significantly lower in the case group. Among the insulin resistance parameters, fasting insulin, platelet, HbA1c and serglycin levels were found to be significantly higher in the case group. HOMA-IR, NAFLD and BARD scores were found to be significantly higher in the case group; When the indices were classified, it was observed that individuals with positive insulin resistance according to the HOMA-IR classification were significantly more in the case group. According to the FIB4 score, all individuals in both groups were determined to be in the negative fibrosis class (<1.45). According to the ROC curve analysis results, the HOMA-IR score had high discrimination power for the presence of NAFLD, the FIB-4 had low-moderate discrimination power, the NAFLD had high discrimination power, and the BARD had moderate-good discrimination power. Univariate regression analyses were performed to determine whether serglycin levels had a linear relationship between potential explanatory variables; significant effects were found for age, gender, neck circumference, albumin, and ALT. Multivariate linear regression analysis was applied to determine the variables predicting serglycin levels in the case group. The established model was found to be generally significant, indicating that the variables together explained the serglycin level statistically significantly. Gender, neck circumference, albumin and ALT variables stood out as significant predictors in the model, and it was determined that the independent variables explained 20.2% of the total variance in serglycin level.