The correlation between interoception and hemodynamic responses of self-referential processing in music-evoked emotions
Müzikle uyarilan duygularda kendini referanslama süreçlerinin hemodinamik tepkileri ve interosepsiyon arasindaki korelasyonu
  1. Tez No: 977896
  2. Yazar: BAŞAK KURTİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN TUNA DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bedenleşmiş biliş ve duygu teorisi olan interosepsiyon (iç duyu algısı), bedensel ve zihinsel durumların izlenmesini ifade eder. Yüksek interoseptif farkındalık, bedensel sinyallere dayanarak duygu algısını ve duygusal yoğunluğu artırır. Yakından ilişkili olan kendini referanslama süreçleri, duyusal bilgileri içsel modellerle uyumlu hale getiren yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya mekanizmalar aracılığıyla yeni algısal girdiyi önceki bilgilerle bütünleştirir. Müzik, duygusal ve sosyal yapısı göz önüne alındığında, son derece bedensel bir deneyim sunar ve sosyal bir etkenin vekili olarak hareket ederek dışsal uyaranın çıkarımlamasını sağlar. İnterosepsiyon ile birleştirildiğinde, müzikle uyandırılan duygular, duygu işleme gibi değerlendirme süreçlerindeki bireysel farklılıkları incelemek için dikkate değer bir çerçeve sunar. Bu çalışma, müzikle uyandırılan duygular sırasında interoseptif farkındalığın davranışsal ve nöral tepkileri nasıl etkilediğini incelemiştir. Katılımcılar, örtük ve açık interosepsiyon ölçümlerini, ardından müzik dinleme ve duygu değerlendirme görevlerini tamamlamışlardır. Davranışsal olarak, duygu algısı doğruluğu kategoriler arasında marjinal olarak farklılık göstermiş ve interosepsif farkındalığın bir etkisi olmamıştır. Buna karşılık, fonksiyonel yakın kızılötesi spektroskopi (fNIRS), prefrontal alt bölgelerde trend düzeyinde ve gruba özgü hemodinamik farklılıklar ortaya koymuş ve bazı kanallar interosepsiyon tarafından modüle edilmiştir. Genel olarak, bulgular interoseptif farkındalığın duygusal değerlendirme sırasında nöral etkileşimi kısmen modüle ettiğini göstermektedir. Orta düzeyde etkilere rağmen, sonuçlar bedensellikle potansiyel bir bağlantıya işaret etmekte ve müzikle uyandırılan duygularda interosepsiyon ve kendini referanslama süreçlerinin rollerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Interoception, an embodied emotion and cognition theory, refers to the tracking of bodily and mental states. Higher interoceptive awareness enhances emotion perception and affective intensity by relying on bodily signals. Closely related, self-referential processing integrates new perceptual input with prior knowledge through top-down and bottom-up mechanisms that align sensory information with internal models. Music, given its emotional and social nature, provides a highly embodied experience and can act as a proxy for a social agent, enabling listeners to infer intentions. When paired with interoception, music-evoked emotions offer a valuable framework for exploring individual differences in evaluative processes such as emotion processing. This study examined how interoception influences behavioral and neural responses during music-evoked emotions. Participants completed implicit and explicit interoception assessments, followed by music listening and emotion processing tasks. Behaviorally, emotion perception accuracy differed marginally across categories, without any effect of interoceptive awareness. In contrast, functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) revealed trend-level and group-specific hemodynamic differences in prefrontal subregions, with several channels modulated by interoception. Overall, the findings suggest that interoceptive awareness slightly modulated neural engagement during emotional evaluation. Despite modest effects, the results point to a potential link with embodiment, emphasizing the roles of interoception and self-referential processing in music-evoked emotions.