شَرحُ مَسالك الخلاص في مهالك الخواص لمحمد بن زيرك دراسة وتحقيق
Muhammed B. Zeyrek'in Şerhu Mesâliki'l-Halâs fî Mehâliki'l-Havâs adlı eserinin tahkik ve incelenmesitahkik ve incelenmesi
- Tez No: 977910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BEDEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Muhammed Zeyrekzâde'ye ait Şerhu Mesâliki'l-Halâs fî Mehâliki'l-Havâs adlı yazma eserin tahkik ve incelemesini konu edinmektedir. Arap belâgat mirasına ait değerli bir eseri ilmî yöntemlerle gün yüzüne çıkarması ve güvenilir bir tahkik ile ortaya koyması bu çalışmanın önemli yönlerindendir. Çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, önemi, amacı ve konuya dair yapılan çalışmalara değinilmiştir. Birinci bölümde Zeyrekzâde'nin hayatı, eserleri ve tahkiki yapılan eser; biçim, içerik ve kaynaklar gibi çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Arap belâgatı alanında önemli bir şerh niteliği taşıyan eser, Taşköprizâde'nin istiare risâlesini dilbilimsel, analitik ve eleştirel bir yaklaşımla şerh ettiği ve metindeki anlam inceliklerini ortaya koyduğu görülmektedir. İkinci bölümde ise Şerhu Mesâliki'l-Halâs fî Mehâliki'l-Havâs eseri, İSAM Tahkikli Neşir Esasları (İTNES) dikkate alınarak tahkik edilmiştir. Tahkikte tespit edilebilen üç nüsha kullanılmıştır. Bu tahkikle alanda önemli bir eser gün yüzüne çıkarılarak ilim dünyasının istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the critical edition and study of the manuscript“Sharḥu Masāliki'l-Khulāṣ fī Mahāliki'l-Khawāṣ”by Muḥammad Zeyrekzāde. The significance of the study lies in bringing to light a valuable work from the heritage of Arabic rhetoric through rigorous scholarly methods and presenting it with a reliable critical edition. The study is structured into an introduction and two main chapters. In the introduction, the subject, importance, and purpose of the thesis are outlined, along with a survey of previous studies on the topic. The first chapter examines the life and works of Zeyrekzāde, as well as the edited text itself, analyzing it from multiple perspectives such as form, content, and sources. As a noteworthy commentary in the field of Arabic rhetoric, the work is shown to interpret Tashkoprizāde's treatise on metaphor with a linguistic, analytical, and critical approach, thereby unveiling the subtle nuances of meaning within the text. The second chapter is devoted to the critical edition of“Sharḥu Masāliki'l-Khulāṣ fī Mahāliki'l-Khawāṣ”, prepared in accordance with the ISAM Principles of Critical Edition (İTNES). Three manuscript copies, identified as available, were utilized in the process. Through this edition, an important contribution to the field has been brought forth, making the text accessible to the scholarly world for further study and benefit.