Kahramanmaraş koşullarında pamukta (Gossypium hirsutum L.) lif özellikleri ile iplik ve kumaş kalitesi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of the relationships between fiber characteristics and yarn and fabric quality in cotton (Gossypium hirsutum L.) grown Kahramanmaraş
  1. Tez No: 977919
  2. Yazar: BERNA BÜYÜKDERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş koşullarında yetiştirilen farklı pamuk çeşitlerinin verimlilik ve kalite parametrelerini inceleyerek, bölgesel koşullara en uygun çeşitlerin belirlenmesi ve pamuk üretiminin iyileştirilmesine yönelik stratejiler geliştirmeyi amaçlamıştır. Bulgular, pamuk çeşitleri arasında genetik ve çevresel faktörlere bağlı önemli farklılıklar olduğunu göstermektedir. Çalışma, bitki boyu, meyve dalı sayısı, koza sayısı, tohum ağırlığı, çırçır randımanı, lif uzunluğu, inceliği, mukavemet, elastikiyet, sarılık ve grilik değerlerini analiz ederek, bu faktörlerin verimlilik ve kalite üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Uzun boylu SC2009 ve NAZ07 çeşitleri yüksek verim potansiyeliyle öne çıkmıştır. Sezener-76 ve SC2079 çeşitleri yüksek tohum ağırlığına sahipken, Lima en düşük değeri göstermiştir. Harem-1, BA-440 ve ES2 çeşitlerinden yüksek çırçır randımanı ile verimli lifler elde edilirken, Carisma, Flash, Lima ve LYDIA çeşitleri düşük verim sergilemiştir. Lif uzunluğu ve inceliği üzerindeki genetik faktörlerin etkisi büyüktür. Mukavemet açısından Lima, LYDIA ve SC2009 çeşitleri dayanıklı iplikler üretirken, ES2 ve Harem-1 yüksek elastikiyet değerleriyle iplik üretiminde avantaj sağlamaktadır. Sarılık değeri açısından BA119 ve ES2 yüksek sarılık gösterirken, LYDIA ve Lima düşük sarılık değerleriyle beyaz kumaş üretimi için daha uygundur. Sonuç olarak, Kahramanmaraş bölgesindeki pamuk çeşitlerinin yüksek kalite ve verimlilik potansiyeline sahip olduğu, özellikle LYDIA ve Carisma çeşitlerinin yüksek grilik değeriyle öne çıktığı, ancak Lima gibi çeşitlerin düşük grilik ve beyazlık değerlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, yerel koşullara uygun çeşit seçimlerinin verimlilik ve kaliteyi artırmada önemli rol oynayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the most suitable cotton varieties for regional conditions and develop strategies to improve cotton production by examining the yield and quality parameters of different cotton varieties grown in the Kahramanmaraş region. The findings reveal significant differences between cotton varieties, depending on genetic and environmental factors. The study analyzed various parameters, including plant height, number of fruit branches, number of bolls, seed weight, ginning percentage, fiber length, fineness, strength, elasticity, yellowness, and greyness, to assess their effects on yield and quality. Longer varieties, SC2009 and NAZ07, stood out with their high yield potential. While Sezener-76 and SC2079 exhibited high seed weight, Lima showed the lowest value. High ginning outturn and productive fibers were obtained from the cultivars Harem-1, BA-440, and ES2, whereas Carisma, Flash, Lima, and LYDIA demonstrated low performance. Genetic factors had a significant influence on fiber length and fineness. In terms of strength, Lima, LYDIA, and SC2009 varieties produce durable yarns, while ES2 and Harem-1 offer advantages in yarn production with their high elasticity values. In terms of yellowness, BA119 and ES2 exhibit high values, while LYDIA and Lima are more suitable for white fabric production due to their lower yellowness values. In conclusion, cotton varieties in the Kahramanmaraş region have high potential for both quality and yield. Varieties such as LYDIA and Carisma stand out for their high greyness values, while Lima varieties are characterized by lower greyness and whiteness values. These findings indicate that selecting varieties suited to local conditions plays a significant role in enhancing both yield and quality.