Çukurova Bölgesi koşullarında bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinde hasat yöntemlerinin lif kalitesi üzerine etkisi
The effect of harvesting methods on fiber quality of some cotton cultivars (Gossypium hirsutum L.) in the conditions of Cukurova Region
- Tez No: 390380
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pamuk Eksperliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET 2012 yılında, Çukurova Bölgesi koşullarında yürütülen bu çalışmada bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinde hasat yöntemlerinin lif kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Adana İl' i, Seyhan ve Ceyhan nehirleri arasında kalan bölgede, Flash, BA119, BA151 ve SG125 çeşitlerinin ekili olduğu tarlalardan elle ve iğli tip makine ile toplanmış pamuk örnekleri deneme materyalini oluşturmuştur. Toplanan kütlü pamuklar rollergin tipi çırçır makinasında çırçırlandıktan sonra lif pamuk örneklerinde HVI lif analiz cihazı ile çırçır randımanı (%), iplik olabilme özelliği (SCI), lif inceliği (mic.), lif olgunluğu, lif uzunluğu (mm), lif uzunluk uyum indeksi (üniformite indeksi) (%), kısa lif oranı (SFI) (%), lif mukavemeti (g/tex ), lif kopma uzaması (lif elastikiyeti, %), grilik değeri (Rd), sarılık değeri (+b), lif pamukta yabancı madde sayısı ve lif pamukta yabancı madde alanı (%) gibi lif özellikleri incelenmiştir. Bulgulara göre, denemeye alınan çeşitler arasında elle hasat yönteminin, grilik değeri ve lif pamukta yabancı madde sayısı ve alanı gibi özellikleri açısından makinalı hasada göre daha kaliteli lifler elde edilmesine katkı sağladığı bulunmuştur. Çırçır randımanı, lif uzunluğu ve kısa lif oranının yetiştirilen çeşitlerinin özellikleri ile hasat yöntemlerinin etkileşiminden etkilendiği görülmüştür. Lif olgunluğu değerinde ise hasat yöntemlerinin her hangi bir olumsuz etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Lifin diğer teknolojik özellikleri olan lif uzunluk üniformitesi, lif mukavemeti, lif kopma uzaması (lif elastikiyeti), lif inceliği, iplik olabilirlik özelliği ve sarılık değerlerinin çeşit özelliklerine bağlı olarak farklı değerler aldığı gözlenmektedir. Söz konusu lif özelliklerinin daha çok çevresel koşullardan etkilenmesine karşın, makinalı hasadın bu özelliklere olumsuz etkisinin olmadığı varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, which was performed in 2012, in order to define the effect of harvest methods on the quality of fiber in some cotton cultivars (Gossypium hirsutum L.) in the conditions of Çukurova Region, Flash, BA119, BA151 and SG125 varieties were used as material. In the area of Karagöçer, Çakırören, Çukurkamış and Yemişli, which are placed between rivers Seyhan and Ceyhan of Adana, samples of cotton were gathered from three different farmers' fields for each cultivar, by hand and with spindle type machines. After being ginned by rollergin-type ginning machine, some fiber properites of harvested cotton, such as fiber performance of cotton, ginning percentage (%),spinning consistency index (SCI), maturity of fiber, fiber length (mm), fiber fineness (mic), fiber strength (g/tex), elasticity of fiber (elongation %), length of fiber compliance index (uniformity index) (%), short-fiber index (SFI) (%), the greyness degree (Reflectance degree) (Rd), yellowness degree (+ b), the number of trash matter on lint cotton (trash count) and area of trash matter on lint cotton (trash area) (%) were evaluated using HVI instrument. According to the findings, get the trial varieties in hand harvesting methods, some fiber properties like greyness degree, the number of trash matterin the cotton lint and trash matter of lint cotton harvesting machine according better quality of fibers has been found to contribute to achieve. The ginning percentage, length (mm), short fiber index (SFI) (%), of the characteristics of the varieties grown has been effected by the interaction of harvesting method. The maturity of fiber value was determined to be of any negative effects of harvesting methods. The it was observed that other fiber properties such as spinning consistency index (SCI), fiber fineness (mic), fiber strength (g/tex), elasticity of fiber (elongation %), length of fiber compliance index (uniformity index) (%) and yellowness degree (+ b) were depending on variety properties. The said of the harvesting machine of fiber properties is determined that the negative effects on these properties. Although these lint properties are more affected by environmental conditions it was concluded that machine harvesting had not any negatively effect on these lint properties.