Prizmatik ve küresel seramik yapıları içeren kompozit zırhların balistik incelemesi
Ballistic investigation of composite armors containing prismatic and spherical ceramic structures
  1. Tez No: 977935
  2. Yazar: LATİF TİBET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mermi saptırma ve kendi kendine iyileşme özelliklerini artırmayı hedefleyen yenilikçi bir kompozit zırh tasarımı sunmaktadır. Tasarlanan zırh, çekirdek yapısında üçgen prizmatik ve küresel alümina seramikler içermekte olup, prizmatik seramikler zırh kasasına sabitlenmiş, küresel seramikler ise düşey yönlü oluklarda serbestçe konumlandırılmıştır. Balistik testler ve bu testlerle doğrulanan sonlu elemanlar simülasyonları, zırhın mermileri saptırmadaki etkinliğini göstermiştir. Merminin isabet ettiği seramik iç yapı konumuna bağlı olarak bahsi geçen geometrik yapılar çeşitli açılarda mermilerin sapmasına neden olmuştur. Yürütülen testler sonucunda zırhın sınırlı iyileşme kabiliyeti kazandığı doğrulanmıştır. Hasar gören seramikler alt boşluklara hareket ederken, sağlam küresel seramikler hasarlı bölgeleri doldurmuştur. Bu yerçekimi destekli kendi kendine iyileşme mekanizması, mermi saptırma özellikleriyle birleşerek araç uygulamaları için hafif ve etkili bir zırh çözümü sunmaktadır. Önerilen zırh tasarımı, seramik zırhın kırılganlık ve parçalanma gibi kritik zorluklarını geometrik düzenlemeler ve kendi kendine iyileşme yetenekleri kullanarak aşmakta ve genel koruma performansını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents an innovative composite armor design aimed at enhancing bullet deflection and self-healing properties. The designed armor incorporates triangular prismatic and spherical alumina ceramics in its core structure, with the prismatic ceramics fixed to the armor casing and the spherical ceramics freely positioned within vertically oriented grooves. Ballistic tests and finite element simulations validated by these tests demonstrated the effectiveness of the armor in deflecting bullets. Depending on the position of the ceramic inner structure impacted by the projectile, the mentioned geometric configurations caused the bullets to deflect at various angles. The tests confirmed that the armor exhibited limited self-healing capabilities. Damaged ceramics shifted to lower gaps, while intact spherical ceramics filled the damaged zones. This gravity-assisted self-healing mechanism, combined with the bullet-deflecting properties, offers a lightweight and effective armor solution suitable for vehicle applications. The proposed armor design addresses critical challenges of ceramic armor, such as brittleness and fragmentation, by utilizing geometric arrangements and self-healing capabilities to enhance overall protective performance.