Kamyonlar için tampon tasarımı: Yapısal analiz, prototip üretimi ve fiziki test süreci
Rear underrun protection design for trucks: Structural analysis, prototype manufacturing and physical testing process
  1. Tez No: 977947
  2. Yazar: ALİ AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı kamyon ve treyler modellerine uyarlanabilir, ECE R58.03 regülasyonuna tam uyumlu, ortaklaştırılmış bir arka koruyucu tampon sistemi tasarlanmış ve çok aşamalı olarak değerlendirilmiştir. Günümüzde ağır vasıta araçlarında, özellikle arkadan çarpma durumlarında can kayıplarının azaltılabilmesi için yapısal güvenliğin artırılması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, geliştirilen sistem hem kamyon (N3) hem de treyler (O3/O4) şasi yapılarına entegre edilebilecek esneklikte tasarlanmış; ortak montaj delikleri, yüksek dayanımlı malzeme seçimi (S700MC), kompakt yapı ve regülasyonla uyumlu geometrik ölçüler dikkate alınarak modellenmiştir. Tasarım sürecinde SolidWorks CAD yazılımı kullanılmış, ardından sonlu elemanlar yöntemi (FEM) ile statik analizler gerçekleştirilmiş, kritik yük noktaları (P1, P2, P3) belirlenmiş ve yapısal bütünlük doğrulanmıştır. Sayısal analizlerin ardından, prototip üretimi gerçekleştirilmiş ve fiziki testler yönetmeliğe uygun şekilde yapılmıştır. İlk testte bağlantı elemanlarında başarısızlık gözlenmiş, bu durum yüksek dayanımlı cıvata kullanılarak test başarıyla tamamlanmıştır. Tüm süreç sonunda sistem için tip onay belgesi alınmış, geliştirilen tampon hem mühendislik hem de mevzuat düzeyinde doğrulanmıştır. Bu yönüyle çalışma; tasarım, analiz, uygulama ve belgelendirme zincirini bütüncül olarak ele alarak literatüre ve sektöre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a rear underrun protective device (RUPD) was designed to comply fully with the ECE R58.03 regulation and to be adaptable to various truck and trailer models. In modern heavy-duty vehicles, enhancing structural safety is vital to reduce fatalities caused by rear-end collisions. Within this scope, a modular and multi-compatible bumper system was developed to fit both truck (N3) and trailer (O3/O4) chassis. The design incorporates adjustable bolt patterns, high-strength steel (S700MC), and geometry tailored to regulatory requirements. The design process was carried out using SolidWorks CAD software, followed by static analyses through the Finite Element Method (FEM). Critical loading points (P1, P2, P3) were evaluated and structural integrity was validated. After simulations, a prototype was manufactured and physically tested in accordance with ECE R58.03. In the first test, the fasteners failed, but the test was successfully completed using high-strength bolts. At the end of the entire process, the system received a type of approval certificate, and the developed bumper was verified at both the engineering and regulatory levels. In this respect, the study offers a unique contribution to literature and industry by holistically addressing the design, analysis, implementation, and certification chain.