Avrupa Birliği e-ticaret hukuku ve dijital geleceği
European Union e-commerce law and the digital future
  1. Tez No: 977996
  2. Yazar: SİNEM MAVİ ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin etkisiyle hızla gelişen e-ticaretin hukuki çerçevesini Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye bağlamında ele alarak, yargı kararları ışığında düzenleyici yaklaşımları incelemektedir. E-ticaretin temel esasları ve unsurları, dijitalleşmenin bu alandaki etkileriyle birlikte değerlendirilmektedir. Çalışmada, AB hukukunda e-ticaretin genel esasları incelenirken, özellikle tüketici hakları, hizmet sağlayıcıların hukuki durumu, sözleşme hukuku ve haksız fiil hukuku bağlamında yasal düzenlemeler analiz edilmiştir. AB ve Türkiye'deki yargı kararları ışığında yapılan değerlendirmelerde, farklı hukuk sistemlerinin e-ticaret düzenlemelerine yaklaşımları mukayeseli hukuk çerçevesinde değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği'nde mahkemelerin içtihatları, Dijital Hizmetler Yasası (DSA) ve Dijital Piyasalar Yasası (DMA) gibi yasal düzenlemeler bağlamında ele alınarak, e-ticaretin hukuki yönü derinlemesine analiz edilmiştir. Türkiye bağlamında ise, ilgili mevzuat ve yargı kararları üzerinden ülkenin mevcut düzenlemeleri ve uygulamalarının Avrupa Birliği ile uyumluluk düzeyi incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, dijitalleşme ile değişen ticaret ortamında hukukun nasıl şekillendiğini ortaya koyarak, e-ticaretin etkin ve adil bir biçimde düzenlenebilmesi için gerekli hukuki çerçeveyi tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
EUROPEAN UNION E-COMMERCE LAW AND THE DIGITAL FUTURE This study examines the legal framework of e-commerce, which has been rapidly developing under the influence of digitalization, in the context of the European Union (EU) and Turkey, and examines regulatory approaches in the light of judicial decisions. The basic principles and elements of e-commerce are evaluated together with the effects of digitalization in this area. In the study, the general principles of e-commerce in EU law are examined, while legal regulations are analyzed in the context of consumer rights, legal status of service providers, contract law and tort law. In the evaluations made in the light of judicial decisions in the EU and Türkiye, the approaches of different legal systems to e-commerce regulations are evaluated comparatively. The jurisprudence of the courts in the European Union is examined in the context of legal regulations such as the Digital Services Act (DSA) and the Digital Markets Act (DMA), and the legal aspect of e-commerce is analyzed in depth. In the context of Turkey, the level of compatibility of the country's current regulations and practices with the European Union is examined through the relevant legislation and judicial decisions. As a result, this study discusses the legal framework required for the effective and fair regulation of e-commerce by revealing how the law is shaped in the changing trade environment with digitalization.