Bazı kinolin ve kinazolin alkaloidlerinin potansiyel antiepileptik ve antikonvülsan etkilerinin moleküler kenetleme yöntemi ile belirlenmesi
Determination of potential antiepileptic and anticonvulsanactivities of some quinoline and quinazoline alkaloids bymolecular docking
- Tez No: 977995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BEYAZİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Epilepsi, beyindeki düzensiz elektriksel aktiviteden kaynaklanan kronik bir nörolojik bozukluktur. Bu bozukluğun etkili bir şekilde yönetilmesi için potansiyel farmakolojik hedeflerin belirlenmesi ve epilepsinin patofizyolojisinin derinlemesine anlaşılması şarttır. GABAA ve NMDA reseptörleri, epilepsi patofizyolojisinde kritik rol oynayan iki önemli nörotransmitter reseptörüdür. GABA (gamma-aminobütirik asit),beyindeki ana inhibitör nörotransmitterdir. GABAA reseptörleri, GABA'nın bağlanmasıyla açılan iyon kanallarıdır ve sinir hücrelerinin hiperpolarizasyonunu sağlar. Bu, nöronal aktiviteyi azaltarak epileptik aktivitenin kontrol edilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. GABAA reseptörlerinin işlevindeki bozulmalar, nöronal uyarılabilmeyi artırabilir ve epileptik ataklara yol açabilir. NMDA reseptörleri, glutamat adı verilen ana uyarıcı nörotransmitterin etkisi altında aktive olan bir reseptördür. Bu reseptörler, sinir hücreleri arasında iletişimi artırarak öğrenme ve bellek gibi süreçlerde önemlidir. Ancak, aşırı NMDA aktivasyonu, nöronal hasara ve epileptik aktiviteye katkıda bulunabilir. NMDA reseptörlerinin aşırı uyarılması, epileptik atakların tetiklenmesine ve sürdürülmesine yol açabilir. Bu nedenle, GABAA ve NMDA reseptörlerinin işlevlerinin düzenlenmesi, epilepsinin yönetiminde önemli bir strateji olabilir. Antiepileptik ilaçlar genellikle bu reseptörlerle etkileşime girerek beyin aktivitesini dengelemeye çalışır. Biz de bu tez çalışmasında kapsamlı bir literatür taraması sonucu belirlemişolduğumuz 202 adet kinolin ve kinazolin alkaloidinin GABAA ve NMDA reseptörleriyle olan etkileşmelerini moleküler kenetleme yöntemiyle Autodock Vina yazılımını kullanarak inceledik. Sonuç olarak Aplidiopsamine A, Ascididemine, Luotonie A ve Qingdainone isimli alkaloidlerinin her iki reseptörle, referans ligand moleküllerle karşılaştırıldığında daha iyi bağlanma afinitelerine sahip olduklarını ve bağlanma pozlarının da referans moleküllere benzer olduğunu gözlemledik. Ayrıca bu moleküllerin iyi birer ilaç adayı olup olamayacaklarını belirlemek amacıyla SwissADME çevrimiçi aracını kullanarak ADME/Tox özelliklerini belirledik ve sonuçlar bize bu moleküllerin genel olarak iyi birer ilaç adayı olabilme kapasitesine sahip olduğunu gösterdi. Ancak bu sonuçların doğrulanmasının ileride gerçekleştirilebilecek in vitro ve/veya in vivo aktivite tayin çalışmalarıyla mümkün olabileceğini de unutmamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic neurological disorder caused by irregular electrical activity inthe brain. Effective management of this disorder requires the identification of potentialpharmacological targets and a thorough understanding of the pathophysiology ofepilepsy. GABAA and NMDA receptors are two important neurotransmitter receptorsthat play a critical role in the pathophysiology of epilepsy. GABA (gamma-aminobutyricacid) is the main inhibitory neurotransmitter in the brain. GABAA receptors are ionchannels opened by the binding of GABA, leading to the hyperpolarization of nerve cells.This has a significant effect on controlling epileptic activity by reducing neuronal activity.Dysfunctions in GABAA receptor function can increase neuronal excitability and lead toepileptic seizures. NMDA receptors are activated under the influence of the mainexcitatory neurotransmitter, glutamate. These receptors are important for processes likelearning and memory by enhancing communication between nerve cells. However,excessive NMDA activation can contribute to neuronal damage and epileptic activity.Overstimulation of NMDA receptors can trigger and sustain epileptic seizures. Therefore,regulating the functions of GABAA and NMDA receptors can be an important strategy inthe management of epilepsy. Antiepileptic drugs generally interact with these receptorsto try to balance brain activity.In this thesis study, we examined the interactions of 202 kinolin and kinazolinalkaloids identified through a comprehensive literature review with GABAA and NMDAreceptors using molecular docking method with the Autodock Vina software. As a result,we observed that alkaloids named Aplidiopsamine A, Ascididemine, Luotonie A, andQingdainone have better binding affinities with both receptors compared to referenceligand molecules, and their binding poses were similar to those of the referencemolecules. Additionally, in order to determine whether these molecules could be gooddrug candidates, we used the SwissADME online tool to identify ADME/Tox properties,and the results showed that these molecules generally have the potential to be good drugcandidates. However, it should also be noted that the validation of these results may onlybe possible through future in vitro and/or in vivo activity assay studies.