Domateste görülen farklı bakteriyel hastalıkların alternatif mücadele yöntemlerinin araştırılması
Alternative to different bacterial diseases observed in tomatoes investigation of methods of struggle
  1. Tez No: 978000
  2. Yazar: MERVE YAZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden olan bir kültür bitkisidir. Dünyada en çok üretilen ve tüketilen tarım ürünlerinden biri domatestir. Günümüzde ticari üretim için kullanılan birçok domates varyetesi, çeşitli abiyotik ve biyolojik etmenlere duyarlıdır. Domates üretiminde verim ve kaliteyi etkileyen en önemli bakteriyel hastalıklar Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Domates bakteriyel solgunluk hastalığı), Pseudomonas syringae pv. tomato (Domates bakteriyel benek hastalığı) ve Xanthomonas euvesicotoria (Domates bakteriyel yaprak lekesi hastalığı)'dır. Bakteriyel hastalıklarla mücadelede toprağın hastalık etmenlerinden ari olması ve patojenlerle bulaşık olmayan üretim materyali kullanılması oldukça önemlidir. Çalışmada Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, Xhanthomanas euvesicotoria ve Pseudomonas syringae pv. tomato'ya karşı uçucu yağları ve üzüm ekstraktlarının etkileri araştırılmıştır. Uçucu yağlardan özellikle biberiye, okaliptüs ve argan bitkilerinin uçucu yağları ve üzüm ekstraktlarının Xanthomonas euvesicotoria, Pseudomonas syringae pv. tomato ve Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis'in domateste neden olduğu kayıpları kontrol etmek veya hastalık gelişmini azaltmak için bir yöntem olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum) is a cultivated plant from the nightshade (Solanaceae) family. It is one of the most widely produced and consumed agricultural products worldwide. Many tomato varieties used for commercial production today are susceptible to various abiotic and biological factors. The most important bacterial diseases affecting yield and quality in tomato production are Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (tomato bacterial wilt), Pseudomonas syringae pv. tomato (tomato bacterial spot), and Xanthomonas euvesicotoria (tomato bacterial leaf spot). In combating bacterial diseases, it is crucial to ensure that the soil is free of pathogens and to use propagation material free of pathogens. This study investigated the effects of essential oils and grape extracts against Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, Xhanthomanas euvesicotoria, and Pseudomonas syringae pv. tomato. Essential oils, particularly those from rosemary, eucalyptus, and argan plants, and grape extracts have the potential to be used as a method for controlling losses or reducing disease development caused by Xanthomonas euvesicotoria, Pseudomonas syringae pv. tomato, and Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis in tomato.