Dijital liderliğin örgütsel teknolojik girişimcilik üzerindeki etkisinde teknoloji kaynaklı işsizlik endişesinin aracılık rolü
The impact of digital leadership on organisational technological entrepreneurship: The mediating role of technology-induced unemployment anxiety
- Tez No: 977999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital dönüşüm, liderlik yaklaşımlarını ve örgütlerde teknolojik girişimcilik faaliyetlerini derinden etkilemektedir. Bu doğrultuda, bu araştırmanın amacı, dijital liderliğin (DL) örgütsel teknolojik girişimcilik (ÖTG) üzerindeki etkisinde teknoloji kaynaklı işsizlik endişesinin (TKİE) aracılık rolünü incelemektir. Bu amaçla veriler, Ankara'da farklı sektörlerde çalışan profesyonellere uygulanan anket yöntemiyle toplanmış ve SmartPLS 3.0 yazılımıyla kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Örneklemin çok sektörlü yapısı, elde edilen bulguların genellenebilirliğini artırmaktadır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, DL'nin ÖTG üzerinde doğrudan anlamlı ve güçlü bir etkisi olduğunu göstermiştir. DL'nin TKİE üzerindeki etkisi orta düzeyde ve anlamlı bulunmuştur. TKİE'nin ÖTG üzerindeki etkisi de zayıf düzeyde negatif bir etki olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Dolayısıyla, TKİE'nin DL ile ÖTG arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında öne sürülen hipotezlerin tamamı bu bulgularla desteklenmiştir. Araştırma modeli, ÖTG'deki toplam varyansın %68.3'ünü açıklamakta olup bu oran yüksek düzeyde açıklayıcılık olarak kabul edilebilir (R² = 0.683). Ayrıca, ölçme modeline ilişkin güvenirlik ve geçerlilik analizlerinde Cronbach's Alpha, Bileşik Güvenirlik ve Ortalama Varyans Açıklaması (AVE) değerlerinin tümünün tavsiye edilen eşik değerlerin üzerinde olduğu görülmüştür. Bulgular literatürdeki benzer çalışmalarla büyük ölçüde uyumludur; ancak araştırmanın farklı sektörlerden katılımcılarla gerçekleştirilmiş olması literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır. Bu bilgilere dayalı olarak, çalışma dijital liderlik ve teknoloji kaynaklı işsizlik endişesi kavramlarını örgütsel girişimcilik bağlamında birlikte ele alarak literatüre kuramsal katkı sağlamakta; uygulamada ise yöneticilere dijital dönüşüm süreçlerinde çalışanların teknoloji kaynaklı işsizlik endişelerini yönetme ve dijital liderlik uygulamalarını geliştirme konularında yol gösterici olabilecek önemli bulgular sunmaktadır. Sonuç olarak, dijital liderliğin hem doğrudan hem de teknoloji kaynaklı işsizlik endişesi gibi psikolojik aracı değişkenler üzerinden örgütsel teknolojik girişimcilik davranışlarını önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. Bu bulgular, dijitalleşme süreçlerinde liderliğin yalnızca stratejik değil, aynı zamanda çalışanların duygusal tepkilerini yönlendirme açısından da kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, işletmelerin dijital dönüşüm stratejilerini geliştirirken çalışanların teknolojiye yönelik algılarını ve girişimcilik eğilimlerini dikkate almaları gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, digital transformation deeply affects leadership approaches and organizational technological entrepreneurship activities. Accordingly, this study aims to examine the mediating role of technology-induced unemployment anxiety (TIUA) in the relationship between digital leadership (DL) and organizational technological entrepreneurship (OTE). Data were collected via a survey administered to professionals working in various sectors in Ankara, Türkiye and were analyzed using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) via SmartPLS 3.0 software. The multi-sectoral structure of the sample enhances the generalizability of the findings. The results revealed that DL has a significant and strong direct effect on OTE. DL was also found to have a moderate and significant effect on TIUA. Additionally, TIUA had a weak but statistically significant negative effect on OTE. Therefore, it was determined that TIUA plays a partial mediating role in the relationship between DL and OTE. All the hypotheses proposed in the study were supported by these findings. The research model explains 68.3% of the total variance in OTE (R² = 0.683), indicating high explanatory power. Moreover, reliability and validity analyses of the measurement model showed that Cronbach's Alpha, Composite Reliability, and Average Variance Extracted (AVE) values all exceeded recommended threshold levels. The findings are largely consistent with similar studies in the literature; however, conducting the research with participants from various sectors provides a unique contribution to the field. In conclusion, by addressing the concepts of digital leadership and technology-induced unemployment anxiety within the context of organizational entrepreneurship, this study offers a theoretical contribution to the literature and provides important insights for practitioners, guiding managers in managing employees' technology-related unemployment concerns and improving digital leadership practices during digital transformation processes. As a result, it was found that digital leadership significantly influences organisational technological entrepreneurship behaviours both directly and through psychological mediators such as technology-related unemployment anxiety. These findings reveal that leadership in digitalisation processes plays a critical role not only strategically but also in terms of directing the emotional reactions of employees. This study emphasises that businesses should consider employees' perceptions towards technology and their entrepreneurial tendencies while developing their digital transformation strategies.