The legal limits of us and UKintelligence services within the scope of human rights and right to privacy
Abd ve İngiltere istihbarat servislerinin insan hakları ve gizlilik hakkı kapsamındaki yasal sınırları
  1. Tez No: 978008
  2. Yazar: DİLAN HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Hukuk, Political Science, International Relations, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Teknolojideki gelişmelere paralel olarak devletlerin artan güvenlik ihtiyaçları yoğunlaşırken, istihbarat teşkilatlarının gizli ve dinamik yapıları, kişilerin özel hayatının gizliliğine haksız müdahale riskini de beraberinde getirmiştir. Gizlilik ilkesi kapsamında iletişimin dinlenmesi, gözetleme ve internet ağlarının izlenmesi istihbarat teşkilatlarının özel hayata müdahale etmesine neden olabilmektedir. Bu doğrultuda, devletlerin güçlü bir organı olan istihbarat servislerinin mahremiyet ihlaline neden olan ve keyfi uygulamalara yol açan hukuksuz eylemleri kişilerin devlete olan güvenini azaltır. İstihbarat servislerinin hukuki olarak sınırlarının net bir şekilde belirlenmesi bu teşkilatların demokratik gözetiminin sağlanması açısından önemlidir. Bu doğrultuda, istihbaratın hesap verebilir bir hale gelmesi ve denetlenebilir olması kişilerin temel hak ve hürriyetlerinin korunmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
As the increasing security needs of the states intensified in line with the advances in technology, the secret and dynamic structures of the intelligence organizations brought along the risk of unfair interference with the privacy of people's private life. Interception of communications, surveillance and monitoring of internet networks within the scope of the principle of confidentiality can cause intelligence agencies to interfere with private life. Accordingly, the unlawful actions of the intelligence services, a powerful organ of the states, that cause a violation of privacy and lead to arbitrary practices, reduce people's trust in the state. Defining the legal boundaries of intelligence services clearly is important in terms of ensuring the democratic oversight of these agencies. In this direction, making intelligence accountable and auditable ensures the protection of fundamental rights and freedoms of individuals and the elimination of grievances.