Gümrük müşavirliği çalışanları için iştatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi: Hopa örneği
The examination of the relationship between job satisfaction and organizational commitment among customs consultancy employees: The case of Hopa
  1. Tez No: 978009
  2. Yazar: AYDAN IŞIK KOTİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGUN CABRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, gümrük müşavirliği sektöründe çalışan bireylerin iş tatmin düzeyleri ile kuruma olan bağlılıkları arasındaki ilişki detaylı şekilde incelenmiştir. Araştırmanın uygulama kısmı, Artvin ili Hopa ilçesinde faaliyet gösteren gümrük müşavirliği şirketlerinde görev yapan toplam 70 çalışanın katılımıyla yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemi tercih edilen bu çalışmada, veriler, yapılandırılmış anketler yoluyla toplanmıştır. Anket formunda, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik soruların yanı sıra, iş tatmini ve kurumsal bağlılık düzeylerini ölçmeyi amaçlayan ölçekler yer almıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, SPSS 22 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, çalışanların iş tatmini arttıkça kuruma olan bağlılıklarının da anlamlı ve olumlu yönde yükseldiğini ortaya koymuştur. Yapılan regresyon analizi ise iş tatmininin, çalışanların kurumsal bağlılık düzeylerinin önemli bir belirleyicisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca, iş tatmininin, bağlılığın içsel, dışsal ve genel alt boyutları üzerinde de anlamlı etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, katılımcıların demografik özellikleri dikkate alınarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, çalışanların iş tatmin düzeylerinin artırılmasının, kuruma olan bağlılıklarının güçlenmesine katkı sağlayabileceği ifade edilebilir. Ayrıca, çalışan bağlılığını ve iş tatminini destekleyen kurumsal uygulamaların, personelin motivasyonu ve verimliliği üzerinde olumlu sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between job satisfaction levels and organizational commitment among individuals working in the customs brokerage sector has been examined in detail. The empirical part of the research was conducted with the participation of a total of 70 employees working in customs brokerage firms operating in the Hopa district of Artvin province. A quantitative research method was adopted, and the data were collected through structured questionnaires. The questionnaire included items designed to determine the demographic characteristics of the participants, as well as scales aimed at measuring their levels of job satisfaction and organizational commitment. Statistical analysis of the obtained data was performed using the SPSS 22 software. The analysis results revealed that as employees' job satisfaction increases, their level of commitment to the organization also rises significantly and positively. Furthermore, the regression analysis demonstrated that job satisfaction is a significant predictor of employees' organizational commitment. It was also determined that job satisfaction has meaningful effects on the intrinsic, extrinsic, and overall sub-dimensions of commitment. The findings were interpreted by taking the demographic characteristics of the participants into consideration. Based on the results of the research, it can be stated that increasing employees' job satisfaction may contribute to strengthening their commitment to the organization. Moreover, institutional practices that support employee commitment and job satisfaction are expected to have positive impacts on employee motivation and productivity.