Yenilenebilir enerji yatırım kararında SWOT analizi ve yapılabilirlik üzerine bir araştırma
A research on SWOT analysis and feasibility in renewable energy investment decision
  1. Tez No: 978010
  2. Yazar: HAMZA TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yenilenebilir enerji sektörü, çevresel sürdürülebilirlik, enerji arz güvenliği ve ekonomik kalkınma hedefleri açısından stratejik öneme sahiptir. Bu doğrultuda yapılan çalışmada, yatırım kararlarını etkileyen faktörler SWOT (Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar, Tehditler) analizi yaklaşımıyla sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Analiz sürecinde, dört farklı yenilenebilir enerji firmasına ait veriler 20 temel kriter üzerinden toplanmış; her kriter 1 ila 5 arasında puanlanarak firmaların içsel ve dışsal durumları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular, devlet desteklerinden yararlanma ve yüksek üretim kapasitesi gibi alanlarda firmaların güçlü yönlere sahip olduğunu ortaya koyarken; teknik destek erişimi, kalifiye personel eksikliği ve ithal ekipman bağımlılığı gibi zayıf yönlerin stratejik kırılganlıklar oluşturduğunu göstermektedir. Dışsal çevreye ilişkin tehditler arasında döviz kuru oynaklığı, politik belirsizlik ve enerji piyasasındaki fiyat dalgalanmaları dikkat çekerken; karbon piyasaları, fon kaynakları ve çevresel duyarlılık gibi unsurlar ise fırsat alanlarını tanımlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, SWOT analizinin sektörel strateji geliştirme ve yatırım planlamasında etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, politika yapıcılar için hedef odaklı öneriler geliştirilmesine zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The renewable energy sector has strategic importance in terms of environmental sustainability, energy supply security and economic development goals. In this study, the factors affecting investment decisions were systematically evaluated with the SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) analysis approach. In the analysis process, the data of four different renewable energy companies were collected on 20 basic criteria; each criterion was scored between 1 and 5 and the internal and external situations of the companies were analyzed comparatively. The findings reveal that firms have strengths in areas such as utilization of government support and high production capacity, while weaknesses such as access to technical support, lack of qualified personnel and dependence on imported equipment constitute strategic vulnerabilities. Among the threats related to the external environment, exchange rate volatility, political uncertainty and price fluctuations in the energy market stand out, while elements such as carbon markets, funding sources and environmental awareness define areas of opportunity. The results obtained show that SWOT analysis is an effective tool in sectoral strategy development and investment planning. In addition, the study paves the way for the development of target-oriented recommendations for policy makers.