İnsani güvenlik perspektifinden Filistin-İsrail çatışmasının analizi
Analysis of the Palestine-Israel conflict from a human security perspective
  1. Tez No: 978012
  2. Yazar: YASİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Filistin-İsrail çatışması, derin tarihi kökenlere sahip, çok sayıda uluslararası aktörün dâhil olduğu karmaşık ve henüz çözüme kavuşturulamamış bir meseledir. Bu durum, araştırmacıları çatışmayı farklı yaklaşımlar çerçevesinde analiz etmeye sevk etmektedir. Bu bağlamda, bu araştırma, çatışmayı insani güvenlik perspektifinden ele alarak, çatışma ortamının siviller üzerindeki çok boyutlu etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Filistin-İsrail çatışmasının siviller üzerindeki yıkıcı etkileri, bu çatışmanın insani güvenlik perspektifinden incelenmesini gerekli kılmaktadır. Araştırma, 7 Ekim 2023 tarihi itibarıyla Gazze'de yaşanan gelişmeler ve insani krizlerle sınırlandırılmaktadır. Nitel bir araştırma örneği olan bu çalışmada doküman analizi yoluyla elde edilen veriler ışığında çatışmanın siviller üzerindeki etkileri incelenmekte, elde edilen bulgular doğrultusunda çözüm önerileri sunulmaktadır. Araştırma bulguları, bölgedeki çatışmanın yalnızca iki taraf arasında askeri bir mücadele olmanın ötesinde, sivillerin günlük yaşamlarını doğrudan ve çok yönlü etkileyen karmaşık bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır. Sivil ölümlerin yaşanmasının yanında barınma, su ve gıda krizi, salgın hastalıklar gibi sorunlarla mücadele edilmektedir. Saldırılar sırasında altyapının tahrip olması nedeniyle temel hizmetlere erişilememektedir. Çatışmanın siviller üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilmek amacıyla insani güvenlik odaklı politikaların geliştirilmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır. Ayrıca, uluslararası toplumun çatışmanın sona erdirilmesi ve bu çatışmanın yarattığı insani tahribatın hafifletilmesi için insani çözüm mekanizmalarını güçlendirmesi, uluslararası hukuk ihlallerine karşı etkin bir şekilde müdahale etmesi ve kriz yönetimi süreçlerini insani güvenlik ilkelerine uygun hale getirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Palestinian-Israeli conflict is a complex and unresolved issue with deep historical roots, involving numerous international actors. This situation compels researchers to analyze the conflict from different perspectives. In this context, this research aims to examine the conflict from a human security perspective, revealing the multidimensional effects of the conflict environment on civilians. The devastating effects of the Palestinian-Israeli conflict on civilians necessitate necessiate examining this conflict from a human security perspective. The research is limited to the developments and humanitarian crises in Gaza as of October 7, 2023. In this qualitative research, the effects of the conflict on civilians are examined in light of data obtained through document analysis, and solutions are proposed based on the findings. The research findings reveal that the conflict in the region is beyond merely a military struggle between two sides, but it is a complex process that directly and multi-dimensionally affects the daily lives of civilians. In addition to civilian deaths, there are struggles with issues such as shelter, water, and food crises, and epidemics. Access to basic services is unavailable due to the destruction of infrastructure during the attacks. It is emphasized that policies focused on human security must be developed in order to reduce the negative effects of the conflict on civilians. Furthermore, the international community must strengthen humanitarian solution mechanisms to end the conflict and alleviate the humanitarian devastation it has caused, effectively intervene against violations of international law, and align crisis management processes with human security principles.