İş akış deneyiminin bireysel iş performansı üzerindeki etkisinde duygusal bağlılığın aracılık rolü: Bir alan çalışması
The mediating role of affective commitment in the effect of work flow experience on individual job performance: A field study
- Tez No: 978027
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların iş yerinde yaşadıkları akış deneyiminin bireysel iş performansı ve örgüte duydukları duygusal bağlılık üzerindeki etkilerini incelemek ve bireysel performans üzerindeki etkide örgütsel bağlılığın aracılık rolünü ortaya koymaktır. Bu çalışma, pozitif psikoloji yaklaşımı çerçevesinde ele alınmış ve iş yaşamında akış deneyiminin fonksiyonel sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde farklı üretim alanlarında görev yapan mavi ve beyaz yaka çalışanlar oluşturmuş, katılımcıların mevcut işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmaları kriteri aranmıştır. Veriler, toplam 398 katılımcıdan elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde çalışmada akış deneyimi ölçeği, bireysel iş performansı ölçeği ve örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmış; elde edilen veriler regresyon ve aracılık analizleriyle test edilmiştir. Bulgular, akış deneyiminin hem bireysel iş performansı hem de duygusal bağlılık üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkili olduğunu, ayrıca performans artışında duygusal bağlılığın aracılık rolü üstlendiğini göstermiştir. Araştırma bu üç değişkeni birlikte ele alan sınırlı çalışmalardan biri olması yönüyle literatüre özgün katkılar sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, örgütlerin çalışanların akış deneyimi yaşamalarını teşvik edecek ortamlar oluşturmalarının hem bireysel verimlilik hem de kurumsal bağlılık açısından stratejik bir gereklilik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine the effects of employees' flow experience in the workplace on individual job performance and affective commitment to the organization, as well as to reveal the mediating role of affective commitment in the impact on individual performance. This study was conducted within the framework of the positive psychology approach, and the functional outcomes of flow experience in professional life were evaluated. The population of the research consisted of blue- and white-collar employees working in different production fields in the Gaziantep Organized Industrial Zone, with the requirement that participants had been employed in their current workplace for at least six months. Data were collected from a total of 398 participants. In the data collection process, the Flow Experience Scale, the Individual Job Performance Scale, and the Organizational Commitment Scale were utilized; the obtained data were tested through regression and mediation analyses. The findings revealed that flow experience has a significant and positive effect on both individual job performance and affective commitment, and that affective commitment plays a mediating role in enhancing performance. This study offers original contributions to the literature as one of the limited studies addressing these three variables together. The results indicate that creating environments that foster employees' flow experience constitutes a strategic necessity for organizations in terms of both individual productivity and institutional commitment.