Yetişkinlerde bilişsel abartma tarzı ile meta-endişe arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of psychological flexibility in the relationship between looming maladaptive style and meta-worry in adults
  1. Tez No: 978026
  2. Yazar: FATMA GÜNAY ESKALEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada yetişkinlerde bilişsel abartma tarzının meta-endişe üzerindeki etkisinde psikolojik esnekliğin aracı rolü incelenmiştir. Araştırma örneklemi, 18-65 yaş arası 276'sı kadın (%70.2), 117'si erkek (%29.8) olmak üzere 393 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 29.41'dir. Psikiyatrik tanısı bulunan kişiler örnekleme dahil edilmemiştir. Katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Meta-Endişe Anketi, Bilişsel Abartma Tarzı Ölçeği-Yeniden Değerlendirilmiş Formu (BATÖ-YD), Psikolojik Esneklik Ölçeği, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASÖ-21) ve Penn State Endişe Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermiştir. Analizlerde araştırma değişkenleri arasındaki ilişkininin incelenmesi için Pearson Korelasyon analizi ve aracı rolün belirlenmesi için Çoklu Regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda bilişsel abartma tarzı, meta-endişe, penn state endişe ve depresyon, stres, anksiyete arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bilişsel abartma tarzı ile meta-endişe arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolü olmadığı görülmüştür. Araştırma bulguları literatür kapsamında tartışılmıştır ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of psychological flexibility in the relationship between looming maladaptive style and meta-worry in adults. The study sample consisted of 393 individuals aged between 18 and 65, of whom 276 were female (70.2%) and 117 were male (29.8%). The mean age of the participants was 29.41 years. Individuals with a psychiatric diagnosis were excluded from participation. Participants completed an Informed Consent Form, Sociodemographic Data Form, Meta-Worry Questionnaire, Looming Maladaptive Style Questionnaire-Revised, Psychological Flexibility Scale, the Depression Anxiety Stress Scale-21, and the Penn State Worry Questionnaire. Data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 27). The data is normally distributed. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships among the study variables, and multiple regression analysis was used to test the mediating role. The findings revealed significant positive correlations between looming maladaptive style, meta-worry, worry, and depression, anxiety, and stress. Psychological flexibility was not found to mediate the relationship between looming maladaptive style and meta-worry. The results are discussed in the context of existing literature, and suggestions for future research are presented.