İstanbul kemençesi için temel seviyeye yönelik öğretim yöntemi önerisi ve makamsal etüdler
A suggested teaching method for beginners of the Istanbul kemence and modal etudes
  1. Tez No: 978035
  2. Yazar: SÜLEYMAN UĞUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER METE ASLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, musıkîmizdeki tarihsel kökleri XIX. yüzyıl Osmanlı müzik kültürüne dayanan İstanbul kemençesinin başlangıç seviyesinde sistematik öğretim için bir yöntem önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Teknik açıdan zengin bir çalgı olan İstanbul kemençesi, zamanla icrâ geleneğini korurken modern eğitim anlayışına uygun yöntemlere olan ihtiyacı daha belirgin hale getirmiştir. Ancak, çalgının öğretiminde karşılaşılan zorluklar ve kaynak eksiklikleri, eğitim sürecini zorlaştırmaktadır. Çalışmanın temel odak noktası, yeni başlayan öğrencilerin çalgıyı tanıma ve icrâ becerilerini geliştirme sürecinde karşılaştıkları zorluklara yönelik pratik ve anlaşılır bir çözüm sunmaktır. Önerilen yöntem, parmak pozisyonları, yay teknikleri ve temel repertuvar seçimi gibi konuları içermekte, öğrencinin teknik becerilerini desteklemeyi ve müzikal algısını geliştirmeyi de hedeflemektedir. Bu çalışma, başlangıç seviyesindeki öğrenciler için bir rehber, İstanbul kemençesi eğitimcileri için ise alternatif bir kaynak olmayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, çalgının eğitimine dair yeni bir perspektif sunarken, Türk müziği eğitiminin geneline katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a method proposal for the systematic teaching of the Istanbul kemence at the beginner level, which has its historical roots in the 19th century Ottoman music culture. The Istanbul kemence, which is a technically rich instrument, has made the need for methods suitable for modern education understanding more evident while preserving the tradition of performance over time. However, the difficulties encountered in the teaching of the instrument and the lack of resources make the education process difficult. The main focus of the study is to provide a practical and understandable solution to the difficulties encountered by beginner students in the process of recognising the instrument and developing their performance skills. The proposed method includes topics such as finger positions, bowing techniques and basic repertoire selection, and aims to support the student's technical skills and improve his/her musical perception. In addition to being a guide for beginner students, this study is planned to have the potential to be a reference source for kemençe educators. While the findings obtained offer a new perspective on the education of the instrument, it aims to contribute to Turkish Music education in general.