Kommagene Krallığında kültürel sentez ve siyasi propaganda
Cultural synthesis and political propaganda in the Kingdom of Commagene
- Tez No: 978034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Antik Kommagene Krallığı'nı, özellikle M.Ö. I. yüzyılda hüküm süren Kral I. Antiochos Theos dönemindeki kültürel ve siyasi dinamikleri bağlamında incelemektedir. Coğrafi konumu itibariyle Doğu (Pers) ve Batı (Helenistik/Roma) medeniyetlerinin kesişim noktasında yer alan Kommagenede, I. Antiochos'un bilinçli bir kültürel sentez politikası izleyerek kendine özgü bir kimlik inşa ettiği ve bu sentezin, yalnızca kültürel bir harmanlama olmanın ötesinde, krallığın bağımsızlığını ve hanedanlığın meşruiyetini pekiştirmeye yönelik güçlü bir siyasi propaganda aracı olarak işlev gördüğü hipotezi ortaya konmuştur. Çalışma, Kommagene'nin coğrafi yapısının kültürel etkileşimlere zemin hazırladığını, kraliyet ailesinin Pers ve Helenistik kökenlerinin bu sentezin temelini oluşturduğunu ve senkretik tanrı kültlerinin bu harmanlanmanın dini boyuttaki yansımaları olduğunu göstermiştir. I. Antiochos'un soyunu hem Pers hem de Makedon krallarına dayandırma çabası, anıtsal yazıtlar aracılığıyla ilahi bağlantılar kurması ve astrolojik yorumları kullanması gibi stratejiler, krallığının meşruiyetini sağlamlaştırmaya yönelik aktif propaganda faaliyetleri olarak analiz edilmiştir. Özellikle Nemrut Dağı, Arsameia ve Karakuş Tümülüsü gibi anıtsal mimari ve sanatsal eserler, bu kültürel sentezin görsel ve somut ifadeleri olarak incelenmiştir. Bu eserler, krallığın kimliğini ve siyasi ideolojisini halka ve dış dünyaya iletmede kritik bir rol oynamıştır. Ayrıca, Kommagene'nin Roma ve Part İmparatorlukları arasında diplomatik evlilikler ve esnek dış politikalarla izlediği denge siyaseti, kültürel sentezin siyasi bir hayatta kalma stratejisi olarak nasıl kullanıldığının altını çizmiştir. Sonuç olarak tez, Kommagene'deki kültürel sentezin pasif bir etkileşim değil, I. Antiochos'un krallığını güçlendirmek ve varlığını sürdürmek amacıyla kullandığı stratejik ve bilinçli bir siyasi propaganda aracı olduğunu kanıtlamıştır. Bu çalışma, kültürel unsurların siyasi arenada nasıl“yumuşak güç”olarak işlev görebileceğine dair önemli bir vaka analizi sunarak antik dünya araştırmalarına katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the ancient Kingdom of Commagene, focusing on its cultural and political dynamics during the reign of King Antiochus I Theos in the 1st century BCE. Situated at the crossroads of Eastern (Persian) and Western (Helenistic/Roman) civilizations, the central hypothesis posits that Antiochus I consciously pursued a policy of cultural synthesis to forge a distinct Commagenian identity, and that this synthesis, far from being a mere cultural amalgamation, functioned as a potent tool for political propaganda aimed at securing the kingdom's independence and legitimizing its dynasty. The study demonstrates that Commagene's geographical position facilitated cultural interactions, with the royal family's Persian and Helenistic lineage forming the foundation of this synthesis. Syncretic deity cults are identified as religious reflections of this amalgamation. Antiochus I's strategic efforts to trace his ancestry to both Persian and Macedonian kings, to establish divine connections through monumental inscriptions, and to utilize astrological interpretations are analyzed as active propaganda activities designed to solidify his reign's legitimacy. Monumental architecture and artistic creations, particularly at Nemrut Dağı, Arsameia, and Karakuş Tümülüsü, are examined as visual and tangible expressions of this cultural synthesis. These works played a critical role in communicating the kingdom's identity and political ideology to its populace and to the outside world. Furthermore, Commagene's astute balancing act between the Roman and Parthian Empires, employing diplomatic marriages and flexible foreign policies, underscored how cultural synthesis was wielded as a political survival strategy. In conclusion, this thesis proves that the cultural synthesis observed in Commagene was not a passive interaction but a deliberate and strategic political propaganda tool employed by Antiochus I to strengthen his kingdom and ensure its survival. This study significantly contributes to ancient world scholarship by offering a compelling case study on how cultural elements can function as“soft power”in the political arena.