7-8 yaşındaki çocuklarda konuşma sesi bozukluğu ve akademik başarı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between speech sound disorders and academic achievement in 7-8 year-old children
  1. Tez No: 978039
  2. Yazar: ZEYNEP MATLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı konuşma sesi bozukluğu (KSB) olan çocukların akademik başarı becerilerini değerlendirmektir. Çalışmaya 7 ve 8 yaşlarında toplam 60 çocuk (15 erkek, 15 kız olmak üzere 30 tipik gelişim gösteren, 15 erkek, 15 kız olmak üzere 30 konuşma sesi bozukluğu olan çocuk) katıldı. Tüm çocuklara Türkçe Sesletim ve Ses Bilgisi Testi (SST) ile akademik başarı ölçüm aracı kullanıldı. Ayrıca ebeveyn ve öğretmen Anketleri de doldurtuldu. Okuma, yazma, matematik, genel bilgi ve toplam puan karşılaştırmalarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p<0,05). Ebeveyn ve öğretmen anketlerinde ise sadece okuma karşılaştırmasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p<0,05). Sonuç olarak konuşma sesi bozukluğu çocukların akademik başarılarını önemli derecede etkilemektedir. Bundan dolayı erken dönemde konuşma sesi bozukluğuna bağlı terapilerin başlaması ileriki dönemlerde akademik başarı üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the academic achievement skills of children with speech sound disorder (SPD). A total of 60 children (30 typically developing children (15 boys and 15 girls) and 30 children with speech sound disorders (15 boys and 15 girls) aged 7 and 8 years participated in the study. All children were administered the Turkish Articulation and Phonology Test and the academic achievement measurement tool. Parent and teacher questionnaires were also completed. Statistically significant differences were found between the groups in reading, writing, mathematics, general knowledge and total scores (p<0.05). In the parent and teacher questionnaires, a statistically significant difference was found between the groups only in the reading comparison (p<0.05). As a result, speech sound disorder significantly affects children's academic achievement. Therefore, the initiation of early speech sound disorder-related therapies may have positive effects on academic achievement in the future.