Viral enfeksiyonların fibrozis ve nörodejeneratif bozukluklarda görev alan bazı hedef genler üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of viral infections on certain target genes involved in fibrosis and neurodegenerative disorders
  1. Tez No: 978054
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÇAÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Molecular Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
2019 yılında ortaya çıkan SARS-CoV-2 enfeksiyonu, akciğer başta olmak üzere birçok organ sistemini etkileyerek fibrozis, inflamasyon ve nörolojik komplikasyonlara yol açmaktadır. Benzer şekilde HEV, karaciğer dışında ekstrahepatik tutulumları özellikle nörolojik etkileri ile dikkat çekmektedir. Her iki viral enfeksiyonunda bağışıklık aracılı mekanizmalar yoluyla orta ve uzun dönemli komplikasyonlara neden olabileceği tahmin edilmektedir. Bu tez çalışmasında, ağır COVID 19 hastalarında ve iyileşme dönemindeki bireylerde EMT ve fibrozis belirteçleri vimentin, Snail, Slug, E- kadherin, ZEB1 ile MAP2K4 ekspresyonları ve fibrotik sistemin yeniden düzenlenmesi ile epitel bariyer fonksiyon kaybının desteklendiği gösterilmiştir. Ayrıca, COVID 19'un fibrozis ve inflamasyon süreçlerinde MAPK yolaklarını manipüle ederek kritik rol oynadığı saptanmıştır. Çalışmamızın ikinci kısmında, AH, PH ve MS olan bireylerde HEV seroprevalansı ve immün yanıt araştırılmıştır. Bu hasta gruplarında yüksek HEV-IgG ve IgM düzeyleri ile HEV-RNA pozitifliği saptanmıştır. Antiviral bağışıklıkta ISGylation sinyal yolağında kritik rol oynayan, IRF9, STAT1, IFBN-1, ISG15 ve STAT2 genlerinin ekspresyonlarının anlamlı olarak baskılandığı ve bunun HEV' in nörolojik hastalıklarda baskılanmış immün yanıtından faydalanabileceği gösterilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, COVID 19' un fibrozis patogenezindeki EMT/MAPK ilişkisini ve HEV'in nörolojik hastalıklarla etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2 infection, which emerged in 2019, affects multiple organ systems, primarily the lungs, leading to fibrosis, inflammation, and neurological complications. Similarly, HEV has drawn attention due to its extrahepatic manifestations, particularly its neurological effects. It is estimated that both infections may cause long-term complications through immune-mediated mechanisms. In this thesis study, the expression levels of EMT and fibrosis markers including vimentin, Snail, Slug, E-cadherin, ZEB1, and MAP2K4 were examined in patients with severe COVID-19 and individuals in the recovery phase. The findings demonstrated that fibrotic remodeling and the loss of epithelial barrier function are evident. Furthermore, it was determined that MAPK signaling pathways play a critical role in the processes of fibrosis and inflammation associated with COVID 19. In the second phase of the study, HEV seroprevalence and immune responses were investigated in patients with AD, MS, and PD. Elevated levels of HEV-specific IgG and IgM antibodies, along with HEV-RNA positivity, were detected in these patient groups. It was shown that the expression of IFNB1, ISG15, IRF9, STAT1, and STAT2 genes that play a crucial role in antiviral immunity was significantly suppressed. These results suggest that HEV may exploit the weakened immune response in neurological disorders. Overall, these findings highlight the relationship between EMT and MAPK signaling in the pathogenesis of COVID 19 with related fibrosis and reveal the potential impact of HEV on neurological diseases.