Reverse logistics network design for waste electrical and electronic equipmentsq management
Atık elektrikli ve elektronik eşyaların yönetimi için tersine lojistik ağ tasarımı
- Tez No: 978059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ZEYNEP SERPER, DOÇ. DR. MEHMET RÜŞTÜ TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çevresel düzenlemelerin giderek artan etkisi, üreticileri yasal uyumluluğu sağlamak amacıyla etkin atık ürün geri toplama sistemleri geliştirmeye yöneltmektedir. Avrupa Birliğinde, bu düzenlemelerden en çok etkilenen sektörler tekstil, pil ve elektrikli-elektronik ürünler olup, bu durum söz konusu sektörlerin çevresel etkilerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Söz konusu düzenlemeler yalnızca çevresel zararları azaltmayı değil, aynı zamanda temin edilen hammadde ve birincil bileşenlere olan bağımlılığı da düşürmeyi hedeflemektedir. Üreticilerin bu düzenlemelere uyum sağlayabilmeleri için kapsamlı bir atık yönetim stratejisi oluşturmaları kritik bir gerekliliktir. Bu strateji, atık ürün geri toplama sistemlerinin uygulanmasını ve tersine lojistik ağlarının tasarımını içermelidir. Bu çalışma, üretici tarafından doğrudan geri toplama sistemleri ve üçüncü taraf geri toplama sistemleri gibi farklı sistemleri incelemekte ve bu tersine lojistik sistemlerini ekonomik etkileri ve atık ürün geri toplama hedeflerine ulaşım performansları açısından değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing wave of environmental regulations has prompted manufacturers to prioritize the development of efficient product take-back/collection schemes to ensure compliance. In the European Union, the sectors most significantly impacted by these regulations are textiles, batteries, and electrical and electronic products, primarily due to their considerable environmental footprint. These regulations aim not only to mitigate environmental harm but also to reduce reliance on virgin materials and components. A critical requirement for manufacturers in meeting these regulatory demands is the formulation of a comprehensive waste management strategy. This strategy should encompass the implementation of waste product collection schemes and the design of reverse logistics networks. This study focuses on analyzing various collection schemes, such as direct manufacturer collection systems and third-party collection systems, by evaluating their economic implications and product collection rate targets through the development of reverse logistics network design models.