Yatai seru üretim sisteminde stok politikalarının büyüme hızı odağında değerlendirilmesi
Evaluation of inventory policies in the yatai-seru production system from a growth-rate perspective
- Tez No: 978069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET RAŞİT CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Engineering Sciences, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yatai Seru üretim sisteminde stok politikalarının büyüme hızı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yürütülen bu çalışma, Afara Tarım Robotu üzerine yapılan analitik bir vaka çalışmasıdır. Çalışmada, Sabit Konumlu Hat Dengeleme ile Yatai Seru modellerinin operasyonel verimlilik, iş gücü kullanımı ve finansal göstergeleri karşılaştırılmıştır. İlk aşamada sabit konumlu montaj yaklaşımıyla hat dengelemesi yapılmış; iş yükü dengesi, çevrim süreleri ve verimlilik incelenmiştir. Yatai Seru modeli ile alternatif bir üretim yapısı kurulmuş ve süre ile iş gücü verimliliği açısından karşılaştırılmıştır. İkinci aşamada, ürün ağacına dayalı MRP senaryoları geliştirilmiştir: (1) yerli/yerli – stoksuz, (2) ithal – stoksuz, (3) yerli/yerli – stoklu ve (4) ithal – stoklu. Bu senaryolar ticari, stok ve finansal performans ölçütleri açısından değerlendirilmiş; stok çevrim süresi (DIO), malzeme çevrim süresi (MCT) ve nakit çevrim süresi (CCC) gibi metrikler hesaplanmıştır. Yatai Seru yaklaşımı, uzun vadede iş gücü verimliliğini ve üretim esnekliğini olumlu etkilerken; yerli–stoklu strateji (Senaryo 3) büyüme hızı ve finansal sürdürülebilirlik açısından en dengeli çözüm olmuştur. İthal–stoklu strateji (Senaryo 4) kısa vadede avantaj sağlasa da finansman yükü nedeniyle uzun vadede dezavantajlı bulunmuştur. Bu çalışma, Yatai Seru üretim sisteminin gerçek uygulama ortamında performansını değerlendiren bir vaka örneği sunarak; üretim yönetimi, stok stratejileri ve finansal sürdürülebilirlik arasında bütüncül bir ilişki analizi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effects of inventory policies on growth rate within the Yatai Seru production system through an analytical case study conducted on the Afara Agricultural Robot. The research compares the Fixed-Position Assembly Line Balancing and Yatai Seru models in terms of operational efficiency, labor utilization, and financial performance indicators. In the first stage, line balancing was carried out using the fixed-position assembly approach, and workload balance, cycle times, and efficiency were examined. An alternative production structure was then established using the Yatai Seru model, and the two systems were compared in terms of production time and labor productivity. In the second stage, Material Requirements Planning (MRP) scenarios were developed based on the product tree: (1) domestic/domestic supplier – non-stocked, (2) imported – non-stocked, (3) domestic/domestic supplier – stocked, and (4) imported – stocked. These scenarios were evaluated in terms of commercial, inventory, and financial performance metrics, and indicators such as Days Inventory Outstanding (DIO), Manufacturing Cycle Time (MCT), and Cash Conversion Cycle (CCC) were calculated. The findings reveal that the Yatai Seru approach improves labor efficiency and production flexibility in the long term, while the domestic–stocked strategy (Scenario 3) provides the most balanced solution for growth rate and financial sustainability. Although the imported–stocked strategy (Scenario 4) offers shorter delivery times, it is found to be disadvantageous in the long run due to high financing requirements. This study presents an analytical case example evaluating the real-world performance of the Yatai Seru production system and provides a holistic analysis of the relationship between production management, inventory strategies, and financial sustainability.